Jazyky

Studium v zahraničí nejen přes Erasmus

Studium v cizině je zejména v posledních letech velmi oblíbeným prostředkem k tomu, jak ze studentského života vydobýt co nejvíce z toho, co tato životní etapa nabízí. Málokdo však ví, že nabídek a možností, jak se dostat na studium do zahraničí, je mnohem víc, než jen ty, jež vám nabízí škola, kterou právě studujete.

číst více

Výzkum vztahů mezi Čechy a Slováky: jak si rozumíme?

Už od poloviny 90. let minulého století organizuje Katedra českého jazyka a literatury Univerzity Palackého (KCJL UP) sociolingvistický projekt s názvem „Současné česko-slovenské a slovensko-české kontakty“. Jeho prostřednictvím se snaží průběžně sledovat, jak se mění jazyková situace mezi oběma zeměmi po rozdělení tehdejší ČSFR, které přispělo k samostatnějšímu vývoji češtiny a slovenštiny.

číst více

Slovenští studenti v ČR: jak se u nás neztratit?

Díky rostoucí nabídce nejrůznějších studijních programů v zahraničí, ale i díky otevřenějším možnostem pohybu osob v rámci EU, se v posledních letech výrazně proměňuje i národnostní skladba studentů na našich školách. Velké procento z nich tvoří Slováci, jimž – a hlavně náležitostem spojeným s jejich studiem u nás – je věnován i následující článek.