Zlepšete si „ingliš“ s těmito tipy

19. 11. 2024 | Stojí za přečtení
studium angličtiny

Někteří lidé mají na jazyky talent, jiní se v cizině stěží domluví. V dnešní globalizované společnosti a uspěchané době je však znalost jazyků nesmírně důležitá. Minimálně bez angličtiny se žádný vysokoškolák neobejde, spousta studijních materiálů je totiž dostupná jen v angličtině. Jak se ji ale můžete naučit, když zrovna nejste na jazyky talentovaní?

Písničky, seriály a knihy

Jazyk musíte vnímat. S porozuměním může pomoct poslouchání písniček, sledování seriálů s anglickými titulky a čtení anglických knih.

Sledování seriálů v angličtině s anglickými titulky je skvělou metodou pro zlepšení porozumění. Při činnosti totiž zároveň čtete, posloucháte a vnímáte souvislosti. Vůbec nevadí, když neporozumíte každému slovíčku. Nakonec se určitě chytnete a budete jazyk zpracovávat přirozenou, příjemnou a odpočinkovou formou.

Výjezd do zahraničí

Nejlépe se jazyk naučíte, když se jím obklopíte. Pokud je to ve vašich možnostech, určitě vyrazte do ciziny, bavte se s místními a vrhejte se do situací, kde budete s cizím jazykem přirozeně pracovat.

Studenti vysokých škol mohou navíc vyjet přes program Erasmus a strávit semestr až celý rok na některé univerzitě v zemi Evropské unie. Jestli nechcete jet na tak dlouhou dobu, můžete vyjet i na nějaký kratší program, který zaštiťuje Erasmus+. Jedná se většinou o týdenní až dvoutýdenní tematické zájezdy, které vám proplatí grant Evropské unie.

Kurzy + semináře na VŠ

Určitě byste neměli zanevřít ani na placené kurzy angličtiny. Na nich si procvičíte jazyk pasivně i aktivně v rámci konverzací s ostatními studenty nebo lektory. Důležité je správně zvolit svoji počáteční úroveň. Pokud se chcete zlepšovat rychleji, přihlaste se na kurz s vyšší úrovní.

Kurzy nabízí i některé vysoké školy, a to zdarma v rámci volitelných předmětů. Kromě angličtiny najdete na větších univerzitách i kurzy méně obvyklých jazyků. Můžete si tak třeba osvojit základy arabštiny nebo korejštiny, rozšířit si obzory a získat zajímavou položku do životopisu. Kromě toho, že jsou kurzy na vysoké škole zdarma, získáte za ně také často kredity, a navíc vás k učení bude motivovat i nutnost úspěšně předmět zakončit.

Aplikace

Duolingo zdaleka není jedinou aplikací, která vám s cizími jazyky dokáže pomoct. Určitě ale může hrát klíčovou roli, a to nejen díky propracovanému motivačnímu systému, ale také díky nabitým lekcím, které vás donutí pracovat.

Ve vašem mobilním telefonu by neměl chybět slovník. Výborný je například Cambridge Dictionary, který toho nabízí opravdu spoustu. Skvěle se s ním pracuje i na počítači ve vyhledávači, protože si v něm najdete kromě fonetické transkripce v britské angličtině i té americké i několik různých významů včetně kontextu a jazykové úrovně. Jestli je ale vaše úroveň angličtiny nízká, bohatě vám postačí jakýkoliv jiný slovník.

Na učení slovíček se určitě vyplatí stáhnout si aplikaci Quizlet. Nejedná se o žádnou databázi slov a jejich překladů. Jde o aplikaci, ve které si můžete vytvořit vlastní kartičky na opakování. Ty můžete dokonce sdílet s kamarády pomocí sociálních sítí. Aplikace také nabízí i různé opakovací aktivity s vašimi kartičkami – náhodně vám je rozdělí do spojovaček, vytvoří vám z nich test nebo si je můžete otáčet a procházet je stejně jako ty papírové.

Další články k tématu

Šest způsobů, jak chránit svůj telefon na univerzitě

Mobilní telefon je dnes již nedílnou součástí života. Jeho ztráta znamená pro majitele značné komplikace. Na vysoké škole jsou studenti v jednom kole. Přebíhají z přednášky na přednášku, na kolej, nebo ze školy do práce. Může se tak snadno stát, že někde něco zapomenou. Třeba právě telefon. Jak ho můžete ochránit před ztrátou nebo krádeží? […]

číst více

Slovníček vysokoškolských pojmů

V novém prostředí si studenti prvních ročníků můžou připadat jako na cizí planetě, kde nerozumí místní řeči. S vysokou školou se totiž pojí spousta pojmů, se kterými jste se možná ještě nesetkali. Pro co nejhladší start vaší akademické dráhy přinášíme slovníček těch nejčastěji používaných. Akademický rok – Období, během kterého probíhá výuka na vysoké škole. Nejčastěji bývá […]

číst více