Žebříček vysokých škol podle SVP PdF UK
Nedávno jsme informovali o hodnocení kvality českých vysokých škol tak, jak jej svým čtenářům nabídly Hospodářské noviny. Svůj žebříček škol ale letos vytvořilo také Středisko vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK (SVP).
Studie sestavená autory Jan Koucký a Aleš Bartušek srovnává všech 26 českých veřejných vysokých škol a 138 jejich fakult a vychází z dat sebraných za roky 2010 a 2011. Svou koncepcí navazuje na první (a zároveň do této chvíle poslední) studii, kterou zmínění autoři sestavili v roce 2010 a která zohledňovala roky 2008 a 2009.
Jednotlivé školy byly pro účely srovnání, stejně jako při posledním průzkumu, hodnoceny dle hlavní funkce (studijní, mezinárodní, výzkumná/umělecká, podnikatelská, regionální a celoživotní), jednotlivé fakulty byly rozčleněny dle oboru. Mimoto SVP sestavilo devět základních ukazatelů popisujících průběh studia na dané škole či fakultě od přijímacího řízení přes jejich absolvování až po přechod na pracovní trh. Z hlediska funkce a profilu byly sledované školy a fakulty hodnoceny pomocí hvězdiček, hodnocení průběhu studia od přijímacího řízení až po přechod na pracovní trh pak bylo vyjádřeno procentuálně.
Základní zdroje pro analýzu pro autory průzkumu představovaly databáze SVP o zaměstnatelnosti a uplatnění absolventů vysokých škol (databáze REFLEX), databáze Ústavu pro informace ve vzdělávání, sdružené informace matrik studentů (SIMS), výroční zprávy jednotlivých veřejných vysokých škol a další veřejné zdroje.
Úplné výsledky hodnocení naleznete na stránkách www.strediskovzdelavacipolitiky.info (pdf verze, vydáno 17. 2. 2012) .
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Další články k tématu
Vysokoškolský učitel je taky jenom člověk
Cest k učitelské profesi je několik. Buď si vyberete některý z oborů na pedagogické fakultě anebo se rozhodnete udělat si doktorát. V druhém případě si totiž budete muset na univerzitě také něco odučit. Ze studenta se tak poměrně rychle stanete pedagogem, což rozhodně není snadné. Takže jaký je pohled z druhé strany přednáškové haly? Jak se žije vysokoškolským […]
číst více