Žebříček nejlepších VŠ podle Hospodářských novin

11. 2. 2012 | Aktuality

Zajímá vás, která škola je nejlepší v ekonomii či v práci? Hospodářské noviny zveřejnily žebříček vysokých škol v ČR, ve kterém porovnávají studium na různých školách v devíti nejžádanějších oborech, například v ekonomii, informatice, medicíně nebo psychologii.

Nejlepší ekonomickou vysokou školou v České republice je podle Hospodářských novin Institut ekonomických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze (IES). Tato škola vede letošní žebříček 17 ekonomických fakult. IES připravil o loňský primát Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze. Jde o jednu z nejdůležitějších změn v letošním hodnocení vysokých škol, které HN provedly už popáté. Ekonomie je největším hodnoceným oborem.

Fakulty jsou hodnoceny například podle toho, kolik studentů vysílají na zahraniční stáže. V tom je IES mezi ekonomickými fakultami druhý nejlepší. K vítězství mu pomohly i jeho vědecké výsledky, má také nejvíce doktorandů. Dalším kritériem je třeba šance na přijetí. Hodnotil se i počet studentů na učitele – v tom patří mezi nejpříznivější architektura na VŠUP v Praze.

Ke změně na první příčce letos došlo také v chemii. Novým lídrem tohoto žebříčku je Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, která porazila konkurenci dalších pěti škol včetně celé pražské VŠCHT.

Nového vítěze má i pořadí škol v psychologii. Poprvé v pětileté historii žebříčků HN tuto příčku neobhájila Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně – letos se zařadila až na druhé místo za Filozofickou fakultu UK v Praze.

Právě Univerzita Karlova letošní žebříček ovládla – první místo její fakulty obsadily celkem pětkrát (jedno dělené). Brněnská Masarykova univerzita oproti loňsku ztratila, ale prvenství v prestižní kategorii práv se jí podařilo uhájit.

Nejlepší fakulty pro studium vybraných oborů:

• Ekonomie: Fakulta sociálních věd UK (Praha)
  • Právo: Právnická fakulta MU (Brno)
  • Strojírenství: Fakulta strojního inženýrství VUT (Brno)
  • Informatika: Matematicko-fyzikální fakulta UK (Praha)
  • Medicína: 2. lékařská fakulta UK (Praha)
  • Sociologie: Fakulta sociálních studií MU (Brno) / Filozofická fakulta UK (Praha)
  • Architektura: Vysoká škola umělecko-průmyslová (Praha)
  • Chemie: Přírodovědecká fakulta UP (Olomouc)
  • Psychologie: Filozofická fakulta UK (Praha)

Zdroj: článek Hospodářských novin ze dne 9.2.2012