Zabojujte s prokrastinací řízeným stresem. Kdy jsme nejvýkonnější?
Poslední desítky minut jste strávili projížděním sociálních sítí. Vedle vás leží rozečtená kniha, na liště počítače máte otevřený textový editor, kam jste měli v plánu psát esej. Knihu i prázdný dokument úspěšně ignorujete, zatímco dáváte lajk k videu o záchraně zatoulaného štěněte. Diagnóza je jasná – prokrastinace! Nebo ne? Výzkumy ukazují, že za odkládáním učení může stát něco úplně jiného: načasování.
Touto problematikou se poprvé začali zabývat psychologové Robert Yerkes a John Dodson už v roce 1908. Dvojice realizovala experiment s krysami. Slabý elektrický šok zvířata donutil proběhnout bludištěm, příliš silný šok v nich naopak vyvolal paniku. Později toto pravidlo získalo označení Yerkes-Dodsonův zákon. Ten praví, že s rostoucím nabuzením roste výkon, ale jen do určitého bodu.
Pokud bychom zákon aplikovali na lidi a na příklad učení či psaní eseje, nejlepší čas začít je, když máme dostatečnou motivaci, ale zároveň nejsme maximálně vystresovaní. Každý student má tuto hranici jinde. Mezi faktory, které zvyšují motivaci, navozují pocit, že o něco jde, patří novost, nečekanost, nekontrolovatelnost (tj. že nejde ovlivnit výsledek akce) a hrozba sociálního hodnocení (odsouzení ze strany jiných lidí).
Když na studenta začne působit některý z těchto faktorů, jeho míra zapojení do akce vzrůstá, mysl hbitě pracuje a vede se mu lépe u zkoušek nebo při učení. Ale jestliže se začne příliš stresovat, přestane to fungovat. Najít křehkou rovnováhu mezi tím, kdy ještě odvádíte dobré výkony a kdy už jste natolik vynervovaní, že se nedokážete soustředit, lze jenom metodou pokus-omyl.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Studenta
Další články k tématu
Ranní ptáče dál doskáče? Fikce!
Ranní ptáčata mají pověst disciplinovaných a pracovitých lidí, zatímco lidé vstávající později si často vysluhují nálepku lenochů. Ale existuje opravdu souvislost mezi časným vstáváním a kariérním úspěchem? Odpověď hledal ve své knize o denních rituálech významných osobností Mason Currey. Autor zaznamenal denní rutinu 161 spisovatelů, matematiků, architektů a umělců. A verdikt? Čas probuzení překvapivě tak […]
číst víceCítíte se vyhořele? Zkuste trik mnichů ze třetího století
Vysněné studium vás přestalo bavit, úkoly vám nejdou od ruky a škola vás začíná vyloženě štvát? Nemusí to nutně znamenat, že byste měli změnit obor nebo dokonce se studiem úplně seknout. Možná právě prožíváte vyhoření. To může vést i závažným psychickým problémům. S vyhořením se potýkali už mniši ve třetím století našeho letopočtu. Vyhoření zatím nemá […]
číst více