Ústní pohovor: co na sebe? Psychologie barev

29. 8. 2008 | Přijímací řízení

Samozřejmě neexistují pevné předpisy, co která barva znamená. Na posuzovatele ale můžete působit zcela jinak, když se objevíte v kombinaci oranžové a žluté nebo naopak černí od hlavy k patě. Než se ale začtete a začnete vybírat, zda chcete vypadat sebevědomě či moudře, uvědomte si, jaké možnosti skýtá váš šatník, co rádi nosíte a v čem se cítíte dobře a pohodlně.

Barevné typy Nejsme módní poradna, ale doporučujeme aspoň krátce věnovat pozornost tomu, jaký jste vlastně typ. Barva vaší pleti, vlasů a očí určuje, které barvy vám automaticky více sluší. Světlovlasým lidem s modrýma či šedýma očima nejvíce sednou pastelové odstíny, modrá, bílá či růžová. Muži mohou zvolit hnědý oblek. Máte-li si spíš světle hnědé nebo zrzavé vlasy, hodí se k vám „podzimní“ a teplé odstíny, tedy hnědá, oranžová, tmavě zelená – ale pozor, decentně! Tmavovlasí si mohou dovolit černou i hnědou a oživit ji např. červenou (kravatou, doplňky).

Významy barev Černá – Všeobecně se černá považuje za nejelegantnější barvu, kterou nic nezkazíte. Její velké plus je téměř neomezená možnost kombinování. Hrozí ale, že místo důstojně budete nakonec vypadat smutečně a porota si vás vůbec nezapamatuje, protože splynete s davem. Doporučuje se tedy jen pro část oděvu (sukně, oblek, ale nikoliv košile). Černá vám dodá dojem solidnosti a autority, ale může být vnímána i jako protest (s červenou) a negativita. Bílá – Rovněž bílá se nedoporučuje pro celý oděv. Působíte v ní důvěryhodně a pozitivně, je spojena s představou nevinnosti a čistoty. Pokud to s ní ale přeženete, budete evokovat spíše zranitelnost, chlad a povrchnost. Nejlepší je zvolit bílou jen pro halenku nebo košili. Šedá – Šedá je poměrně neutrální barva, která se hodí právě k bílé, budete v ní vypadat skromně a seriózně. Bývá ovšem spojovaná také s chudobou a výraz „šedá myška“ naznačuje, že pro sebevědomí není úplně nejvhodnější. Červená – Velmi oblíbená u obou pohlaví. Je to barva, která přitáhne pozornost, proto opatrně s ní: zvolte ji na kravatu, šátek kolem krku, doplňky, ale zapomeňte na červené boty, kabelky či kufříky. Tím by se energičnost, sebedůvěra a dynamika změnila spíše na (při pohovoru nevhodnou) vyzývavost, provokaci a vzdorovitost. Modrá – Pro muže se modrá hodí spíše v tmavých odstínech, ženy ji mohou použít na halence. Je dobré jí kombinovat a používat jen v kvalitních materiálech. Modrá je barva sice klidná a přemýšlivá, nevypovídá ale příliš o originalitě a průbojnosti, spíše o spolehlivosti a lpění na tradici. Zelená – Tato barva sice reprezentuje mnoho ušlechtilých vlastností (hrdost, přizpůsobivost, vyrovnanost), na oblečení se ale příliš nehodí. Pro formální komunikaci je příliš „přírodní“ a může paradoxně působit lajdácky, až jedovatě. Hnědá – Hnědá se spojuje s představou solidnosti, zájmu v pořádku, pevnosti. Na lidi v ní budete působit důvěryhodně. Doporučuje se volit spíše tmavší tóny v kombinaci s teplými barvami. Všeobecně opatrně byste měli zacházet se žlutou (může působit výstražně), růžovou (evokuje přecitlivělost, pro muže se nehodí), fialovou (znepokojivá barva, více snění než přemýšlení) a oranžovou (působí lacině).

Zdroj fotografie: http://www.sxc.hu/

Další články k tématu

Ranní ptáče dál doskáče? Fikce!

Ranní ptáčata mají pověst disciplinovaných a pracovitých lidí, zatímco lidé vstávající později si často vysluhují nálepku lenochů. Ale existuje opravdu souvislost mezi časným vstáváním a kariérním úspěchem? Odpověď hledal ve své knize o denních rituálech významných osobností Mason Currey. Autor zaznamenal denní rutinu 161 spisovatelů, matematiků, architektů a umělců. A verdikt? Čas probuzení překvapivě tak […]

číst více

Cítíte se vyhořele? Zkuste trik mnichů ze třetího století

Vysněné studium vás přestalo bavit, úkoly vám nejdou od ruky a škola vás začíná vyloženě štvát? Nemusí to nutně znamenat, že byste měli změnit obor nebo dokonce se studiem úplně seknout. Možná právě prožíváte vyhoření. To může vést i závažným psychickým problémům. S vyhořením se potýkali už mniši ve třetím století našeho letopočtu. Vyhoření zatím nemá […]

číst více