První stáž: Nenechte se sedřít z kůže

8. 12. 2024 | Uplatnění studentů a absolventů
První stáž

Pokud se chystáte absolvovat první pracovní stáž, jste na správném místě. Poradíme vám s výběrem té správné stáže pro vás a přidáme i pár tipů, co dělat, až se z vás stane stážista.

Kam na stáž?

Vybírejte částečně i srdcem a přemýšlejte o tom, kde byste chtěli za několik let být. Možností je opravdu spousta. Jestli vás například zajímají média, veřejnoprávní i soukromá nabízí pro studenty různé příležitosti. Je tu třeba elévský program Českého rozhlasu, kde se skupinka 30 vybraných studentů po dobu zhruba deseti měsíců zdokonaluje v rozhlasové práci. I Česká televize nabízí studentům možnost proniknout do tajů televizního vysílání.

Další možností je prohlédnout si pracovní portály a pomocí filtru najít nabídky pro studenty, zkrácené úvazky nebo trainee pozice.

A jestli máte v hlavě nějakou společnost, kterou byste rádi poznali trochu blíž, nebo nějakou pozici, kterou byste si chtěli vyzkoušet, určitě můžete na příslušná místa napsat napřímo, a nabídnout své služby stážisty. Dost často se s vámi rádi na něčem domluví.

Stáž by vám měla dávat smysl

Na stáž byste se neměli hlásit jenom proto, abyste si mohli odškrtnout položku do životopisu. Stáž by se měla týkat vašeho studijního zaměření, nebo vás trochu přiblížit vaší vysněné práci. Měla by vám otevřít obzory a ukázat vám, jak to funguje v praxi. Zkuste se tedy předtím, než se někam přihlásíte, zamyslet, jaká stáž vám dává v tomto ohledu smysl.

„Určitě bych vám doporučila si o firmě zjistit co nejvíc. Když vás nakonec nevyberou, nemá cenu se tím dál trápit, vaši hodnotu to nijak nesnižuje a zkoušejte to dál. Pokud se na stáž dostanete, nebojte se ptát na úplné maličkosti. Zvlášť u té první stáže se může stát, že budete úplně ztracení, proto to berte s nadhledem, je to normální,“ radí Kateřina Rejchrtová, studentka Fakulty sociálních věd univerzity Karlovy, která má zkušenosti se stážemi v marketingových firmách.

Placená nebo neplacená?

Pokud máte na výběr, volte stáž, za kterou dostanete zaplaceno. Placenou stáž můžete sehnat prakticky v jakémkoliv odvětví. Schopných zaměstnanců je totiž málo a juniorních pozic naopak hodně. Navíc není v pořádku, abyste odváděli stejnou práci jako zaměstnanec a neměli ji zaplacenou, i když jste ještě mladí a tolik zkušeností nemáte.

Výjimek určitě pár bude a když budete mít opravdu velkou motivaci k tomu si něco konkrétního vyzkoušet, běžte do toho. Ale není v pořádku, aby vás někdo sdíral z kůže a ani vám za to nezaplatil.

Co očekávat?

To, jak bude stáž probíhat, bude určitě záležet na vaší domluvě se zaměstnavatelem. Určitě si nicméně vyzkoušíte, jak to ve společnosti funguje. Stáž by měla být o tom, že vám všechno ukážou, že dostane možnost získat kontakty a něco nového se naučit. Zároveň by vám měla stáž pomoct zjistit, jestli vás vybraná práce bude bavit.

Pokud vás nadřízený hodí do vody, nic vám nevysvětlí a s ničím nepomůže, určitě se ozvěte. Takhle totiž stáž rozhodně nemá vypadat. Výměnou za nižší nebo žádný plat byste totiž měli dostat pozornost lidí a jejich čas. Jestli se nebudete cítit dobře, nebo zjistíte, že vám stáž smysl nedává, určitě je na místě to řešit.

Další články k tématu

Během přednášky si studenti můžou i vydělávat

Některé přednášky na vysoké škole si studenti chodí prostě jen odsedět. Ať už kvůli povinné docházce nebo dobrému dojmu. V takových případech se hodí mít v záloze nějakou aktivitu, která vás zabaví. Měla by být smysluplná a v ideální případě by vám měla vynést nějakou korunu navíc. Jakou práci tedy můžete dělat i při přednášce? Multitasking je […]

číst více

Většina firem není spokojená s prací absolventů, vyplývá z průzkumu

Třičtvrtě firem nebylo spokojených s prací alespoň některých absolventů vysokých škol, které najaly. Šest z deseti společností dokonce absolventa propustilo. Vyplývá to průzkumu společnosti Intelligent, kterého se zúčastnilo téměř tisíc náborových manažerů. Absolventi vysokých škol nejčastěji patří do generace Z. To znamená, že se narodili mezi lety 1997 až 2010. Náboroví manažeři jim v průzkumu nejčastěji vytýkali absenci […]

číst více

Čím budeš až vyrosteš? Učitel, odpovídali v anketě nejčastěji žáci

Jakému povolání nebo profesi se chtějí v budoucnu věnovat žáci osmých a devátých tříd? Zjišťovala to anketa Nadace České spořitelny. Nejvíce u žáků zatím boduje práce učitele. V dospělosti by se jí chtělo věnovat 14 procent dotazovaných z celkem 568 mladých respondentů. Mezi časté odpovědi pak patřil také veterinář nebo ošetřovatel zvířat, profesionální sportovec a IT […]

číst více