Jaké je studium učitelství? Ptali jsme se přímo studentů!

7. 4. 2025 | O studijních oborech
Jaké je studium učitelství

Učitelství pro první stupeň je jedním z mála oborů, ze kterých nezískáte titul bakaláře. Studovat totiž budete pět let v kuse. A na konci studia vám před jménem přibude rovnou Mgr.. Pět let je ale hodně dlouhá doba, zvlášť když pořádně nevíte, co od studia čekat. Zeptali jsme se tedy přímo studentů oboru z Karlovy univerzity, kteří odpověděli na ty nejpalčivější otázky.

Jak bude studium probíhat?

Cílem studia je systematicky připravit studenta na práci učitele na prvním stupni základní školy. Určitě se budete zabývat základy psychologie, hlavně té vývojové, dále pedagogikou a didaktikou všech prvostupňových předmětů.

Těšit se můžete i na jednohubky v podobě výchov: tělesné (gymnastika, plavání, atletika), hudební (hra na klavír, zpěv, Orffovy nástroje) i výtvarné (kresba, modelování, návštěvy výstav).

Součástí vašeho studia budou i praxe. Názory na ně se mezi studenty hodně liší, někteří si myslí, že by jich mělo být více, jiní zase, že je jich víc než dost. Na začátku studia se na školy podíváte jen na chvilku, zkusíte si učit nějaké kratší úseky hodiny. Ke konci studia bude praxe přibývat a v posledním ročníku vás budou čekat tři týdny souvislých praxí. Na nich budete připravovat hodiny, učit a následně reflektovat svou práci.

Studium je hodně časově náročné, takže se připravte na to, že budete muset ve škole fyzicky být. Často se navíc budete hýbat, projevovat a spolupracovat s ostatními. Obecně se dá říct, že studium tohoto oboru bude více sedět spíše společenštějším jedincům. Každopádně introverti to zvládnou taky.

Ve třetím ročníku si budete volit specializaci. Na výběr budete mít z angličtiny, tělocviku, výtvarky, hudebky a dramatické výchovy. V posledních dvou ročnících se většina vašeho času na fakultě bude skládat z předmětů vaší specializace.

Co studenty překvapilo?

„Dojíždění na tělocvik, časová náročnost a zbytečnost některých předmětů,” vypočítává studentka čtvrtého ročníku Lenka. 

„Celé studium máte málo praxe a najednou v páťáku, kdy už se připravujete na státnice, vám náhle dají šest týdnů. Z mého pohledu jsme se také zbytečně moc věnovali výchovám. Já se specializací na angličtinu jsem mohla věnovat více času zdokonalování angličtiny a méně teorii tělocviku,“ říká Katka, studentka pátého ročníku.

Co by studenti poradili někomu, kdo obor teprve zvažuje?

„Podívej se na studijní plány všech univerzit s tímto oborem. Hlavně si rozmysli, jestli chceš vážně učit, nebo chceš jen pracovat s dětmi. Zavážeš se ke studiu na pět let a to je dlouhá doba,“ radí Katka.

„Pojď do toho! Někdy to bude náročné až ubíjející, platové ohodnocení nic moc, ale pokud jsi nadšená pro práci s dětmi a chceš je motivovat, tak ti bude dostatečnou odměnou to, že tě budou mít rády,“ říká Anička ze čtvrtého ročníku.

„Aby si to pořádně rozmyslel, hlavně, pokud mu je nad 40. Jednotlivé předměty není těžké splnit, ale je jich hodně a ubývá energie, síla a motivace studium ukončit. Pět let v kuse s takovým množstvím předmětů si může vybrat svoji daň,“ dodává Michaela ze čtvrtého ročníku kombinovaného studia.

Další články k tématu

Je čas na změnu oboru?

Statistiky ukazují, že celosvětově přes 80 procent vysokoškoláků změní studijní obor. Někteří dokonce víc než jednou. Změna oboru tak není nic …

číst více

Bohemistika není pro ty, kteří nezvládali četbu k maturitě, říká student

Bohemistika je vědní obor, který se zabývá studiem českého jazyka a jeho náležitostmi. Studium bohemistiky na Univerzitě Karlově zajišťuje Ústav …

číst více

Negativní emoce a spousta otázek. Na koho se studenti můžou obrátit?

Během studia na vysoké škole může nastat chvíle, kdy budete potřebovat něčí pomoc. Možná si nebudete vědět rady s něčím ohledně studia, nebo se jen …

číst více