Jak skloubit školu, práci a osobní život

13. 11. 2024 | Studentský život
Jak skloubit školu, práci a osobní život

Diář praská ve švech a vy nevíte, kam dřív skočit. Možná si občas pokládáte otázku: Je vůbec možné všechno stihnout a nezbláznit se? Odpověď zní ano, i když to občas může vypadat beznadějně. Stačí mít ve věcech systém, nezapomínat na odpočinek a občas si pomoct některou z našich rad.

Nezapomínejte na odpočinek

Možná to zní trochu bláznivě ve chvíli, kdy nevíte, kde vám hlava stojí, ale odpočinek je klíčový pro to, abyste všechno úspěšně zvládli. Když jste unavení, nepřemýšlíte jasně, všechno vám trvá, máte špatnou náladu, jste mrzutí a nic se vám nechce. Je tedy lepší si pořádně odpočinout a na své úkoly se vrhnout až potom. Občas stačí pouhých 30 minut odpočinku a všechno vám bude připadat snesitelnější.

Mějte jasno ve svých prioritách

Když už budete mít dostatek energie, je dobré se na chvíli zamyslet nad tím, co je pro vás v danou chvíli nejdůležitější. Pro někoho to bude studium, pro jiné práce. Může se to také měnit v čase, kdy chvíli budete chtít věnovat čas například přípravě na zkoušky, jindy naopak socializaci s kamarády. A to je úplně v pořádku. Soustřeďte se na to, co je pro vás aktuálně důležité a když je to možné, věnujte tomu více času.

Pořiďte si diář

Anebo si ho nepořizujte, ale používejte on-line nástroje, které vám s organizací času pomůžou. Když se ve svých povinnostech ztrácíte a nevíte, co dřív, může pomoct vyhradit si na konkrétní činnosti časové bloky, které se naučíte dodržovat. Díky tomu přestanete plýtvat svým časem, a nakonec třeba zjistíte, že toho stihnete víc, než se zdálo možné.

„Na školu, práci i přátele používejte kalendář. Mozek má tendenci zapomínat a vše si zapisovat a vytvořit si časový harmonogram pomůže stíhat školu, práci i zábavu,“ říká Eliška Zrzavá, studentka pátého ročníku Učitelství pro 1. stupeň ZŠ na UK v Praze.

Využívejte svoje výhody na maximum

Najděte si práci, která souvisí s vaším studiem. Například na pedagogických fakultách si část praxí můžete splnit na školách podle vašeho výběru a být tak za plnění studijních povinností placeni. Vybrat si můžete i práci, kterou můžete dělat na přednášce. Využívejte studentské slevy a benefity, které vám vaše studium nabízí. V práci díky nim máte například nárok na studijní volno.

Zatáhněte za záchranné lano

Pro každého to může být něco jiného. Přátelé, rodina nebo partner či partnerka vám můžou pomoct s kdejakou lapálií, které budete muset čelit. Vyhledat můžete i pomoc profesionála,

„Není vůbec nic špatného na tom, obrátit se na terapeuta, který nás může navést. Mně to při zvládání školy a práce najednou moc pomohlo a myslím si, že se díky tomu můžete vyhnout syndromu vyhoření,“ říká Lucka Hudíková, která nedávno absolvovala magisterský program na ČVUT v Praze.

Naučte se říkat „NE“

Takzvané FOMO (Fear of missing out), neboli strach, že něco prošvihnete, určitě zažil minimálně jednou každý z nás. Pokud se ale například necítíte dobře, nebo jste jednoduše unaveni, nebojte se říct ne. Když občas zůstanete doma v posteli a odpočinete si, svět se nezboří. Nebojte se říkat NE i v profesním životě, třeba když po vás šéf chce práci na projektu, která by kradla příliš z času na odpočinek, studium či vaše blízké.

Další články k tématu

Proč začít s mindfulness: Soustředění, pohoda i lepší známky

Mindfulness neboli všímavost znamená záměrně věnovat pozornost přítomnému okamžiku. Pomáhá vyrovnat se s negativními emocemi, úzkostnými stavy, nebo stresem. Zároveň má pozitivní vliv na naše soustředění. Rozhodně tak patří mezi dovednosti, které stojí za to osvojit si při studiu. Mindfulness není něco, co se naučíme přes noc, ale pomocí jednoduchých cvičení se dá rozvíjet a postupně osvojit. […]

číst více

Jak napsat esej a dostat dobrou známku

Psaní esejí se na vysoké škole nejspíš nevyhnete. Jde o velmi komplikovaný žánr. V eseji nejde jen o vyjádření vlastních myšlenek a názorů. Správně napsaná esej balancuje mezi informační bohatostí a subjektivním pohledem na věc. I ten subjektivní pohled by ale měl být dostatečně podložený zdroji. Poradíme vám, jak na to. Struktura eseje je jednoduchá – […]

číst více

Stipendia na VŠ: Možná máte nárok i vy!

Tíživá finanční situace, specifické potřeby, nebo také odměna. Tohle všechno mohou pokrýt stipendia na vysoké škole. Jaké druhy stipendií mohou čeští studenti získat? A máte na nějaké stipendium nárok i vy? Sociální stipendium V případě, že jste v tíživé finanční situaci, můžete mít nárok na sociální stipendium. Požádat o něj mohou všichni studenti soukromých i státních vysokých […]

číst více