Jak napsat životopis
Jak napsat životopis, aby zaujal a nezapadl mezi konkurencí? A co do něj vůbec psát, když nemáte ještě tolik zkušeností?
Kde nabrat zkušenosti? Otázka, kterou si mnozí studenti určitě často kladou. Když máte štěstí, můžete zkušenosti získat už ve škole, ať už je to z přednášek, seminářů nebo doprovodných kurzů.
Můžete se také podívat na nabídky stáží, popřípadě sami napsat do společnosti, o které byste chtěli zjistit víc. Firmy běžně zájemcům z řad studentů nabízí stáže.
Zkušenosti je možné získat i na různých talentových soutěžích, a to nemusíte pouze psát, zpívat nebo malovat. Podobné soutěže pořádají firmy napříč různými obory.
V poslední době to byly například Mattoni Eagles, Future Mindset Board nebo Nulťák – vzdělávací program, který pravidelně pořádá Ogilvy. Najít jich ale můžete o hodně víc. Nemusíte ve firmě začít hned pracovat, ale zkušenosti, které získáte, se počítají, a tak ve vašem životopise mohou přibýt i jména renomovaných společností.
Nepodceňujte sílu kontaktů
Networking znamená vytváření pozitivních vztahů s lidmi v oboru, které vám později zajistí uplatnění na pracovním trhu.
S lidmi z oboru se můžete potkat na různých místech. Například ve větších městech se pořádají networkingové akce, které jsou často spojené i s nějakým dalším doprovodným programem. Svoji síť kontaktů si můžete vytvořit i ve škole, na stážích, brigádě, nebo prostřednictvím sociálních sítí.
Formát a obsah životopisu
Dobře zpracovaný životopis by měl být stručný, výstižný a strukturovaný v bodech. Žádný zaměstnavatel nechce číst dlouhou esej. Uveďte vaše dosažené vzdělání a vaše předchozí pracovní zkušenosti.
Ty byste měli vyfiltrovat tak, aby byly relevantní pro pozici, na kterou se hlásíte. Když například budete chtít pracovat v IT firmě, vynechejte, že jste rok a půl roznášeli pití.
Pokud ale zatím žádné relevantní pracovní zkušenosti nemáte, napište tam i ty nerelevantní. Potenciální zaměstnavatel ocení, že už jste někde pracovali a pravděpodobně máte některé předpoklady, jako je dochvilnost nebo spolehlivost.
Do životopisu nezapomeňte uvést také všechny kurzy, školení a dovednosti, které můžete nabídnout. Umíte s grafickým programem? Absolvovali jste nějaké školení? Napište to tam. Stejně jako to, jaké cizí jazyky ovládáte a na jaké úrovni.
Nezapomeňte na kontaktní údaje. V dnešní době už nemusíte vyplňovat adresu bydliště, protože většina komunikace probíhá elektronicky. Určitě ale uveďte váš email a telefonní číslo, popřípadě odkaz na váš profil na sociální síti LinkedIn.
Co udělat navíc?
Většina zaměstnavatelů vyžaduje pouze životopis, i tak ale můžete nabídnout něco navíc.
Jedna z možností je motivační dopis. V něm byste měli ve stručnosti popsat, proč máte o pozici zájem. Pokud odpovídáte na inzerát, pomůže, když do textu zakomponujete vhodná klíčová slova, která se budou shodovat se slovy v inzerátu. Takže když bude společnost hledat někoho „spolehlivého, samostatného, kdo se nebojí nových výzev“ napište svůj motivační dopis tak, aby tato slova odrážel.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Další možností je k životopisu připojit své portfolio. To by mělo obsahovat ukázku vašich nejlepších prací, klidně i těch školních. Vložit do něj můžete i certifikáty nebo reference od bývalých zaměstnavatelů. Vždy ale myslete na to, aby bylo portfolio relevantní k pozici, na kterou se hlásíte.
Další články k tématu
Jak napsat perfektní motivační dopis
Motivační dopis někdy představuje rozdíl mezi zaměstnaným člověkem a tím, který musí hledat práci dál. Každý dopis musíte psát na míru pozice, na kterou se hlásíte. Existuje ale několik společných rysů, které motivační dopis posunou na vyšší úroveň a zvýší vaše šance získat zaměstnání snů. Nepište román Na žádané pozice se mohou hlásit stovky i […]
číst víceZajistěte si lepší důchod už na vysoké škole
Věk pro odchod do důchodu se postupně zvyšuje, podle ekonomů budou navíc budoucí důchodci (včetně stávajících vysokoškoláků) pobírat nižší důchody než stávající penzisté. Pokud studujete vysokou školu, nebo se na studium teprve chystáte, a chcete si zajistit slušný důchod, měli byste s tím začít hned. Představujeme pět způsobů, jak na to. Práce brigáda nebo OSVČ Po […]
číst víceČím budeš až vyrosteš? Učitel, odpovídali v anketě nejčastěji žáci
Jakému povolání nebo profesi se chtějí v budoucnu věnovat žáci osmých a devátých tříd? Zjišťovala to anketa Nadace České spořitelny. Nejvíce u žáků zatím boduje práce učitele. V dospělosti by se jí chtělo věnovat 14 procent dotazovaných z celkem 568 mladých respondentů. Mezi časté odpovědi pak patřil také veterinář nebo ošetřovatel zvířat, profesionální sportovec a IT […]
číst více