Nela Wurmová

POROVNÁNÍ OBORŮ: Stavební inženýrství

Dostat se na „stavárnu“ není tak těžké, jako se na ní udržet. To platí pro většinu vysokých škol, které otevírají program Stavební inženýrství. Úspěch záleží také na tom, který konkrétní obor si v rámci tohoto programu vyberete.

číst více

Studium na zahraniční škole? Jde to i distanční formou

Rádi byste studovali v zahraničí, ale máte závazky doma? Titul nebo akreditovaný kurz na zahraniční univerzitě můžete získat, i když se za celou dobu studia nehnete z České republiky. Mnohé zahraniční univerzity totiž umožňují plně distanční formu vzdělávání.

číst více

Čína a Taiwan: Jak se studuje v asijských metropolích

Chcete studovat v zahraničí? V nabídce zahraničních stáží není jen Erasmus. Pokud si troufáte vyrazit dál, můžete zkusit také největší zemi světa – Čínu. Podívat se do takových končin je nezapomenutelná zkušenost pro každého Evropana.

číst více

Pět změn, které vás čekají po příchodu ze střední na vysokou

Životní styl středoškoláka se od životního stylu vysokoškoláka výrazně liší. Některé změny jsou pozitivní, na jiné je potřeba si zvyknout. Pojďme si říct o těch nejzávažnějších z nich. Je dobré vědět, na co se můžete připravit.

číst více

Au-pair ve frankofonní zemi

Au-pair je jednou z nejčastějších zahraničních brigád pro studentky. Výdělek zpravidla není velký, zato máte příležitost vyzkoušet si prostředí cizí rodiny a skutečně se zdokonalit v cizím jazyce. Pojďme se podívat na zkušenosti au-pair, které vyrazily do zahraničí, konkrétně za francouzštinou.

číst více

Nové směřování vysokoškolské reformy

Ministr školství Petr Fiala oznámil minulý týden reprezentantům vysokých škol, že nový zákon o vysokých školách se schvalovat nebude. Reforma vysokého školství proběhne formou novelizace stávajícího vysokoškolského zákona. Ministr slibuje, že reformní kroky znovu projedná s reprezentací vysokých škol. Rád by dosáhl shody na tom, jakými opatřeními zajišťovat potřebnou kvalitu výuky na školách. Také věcný záměr zákona […]

číst více

Ministr školství odvolal ředitele Cermatu kvůli chybám v maturitách

Mnoho studentů i učitelů si stěžovalo na nejrůznější chyby a nejasnosti, které provázely letošní státní maturity. Ministr školství Fiala kvůli těmto pochybením v pátek 8. 6. odvolal ředitele Centra pro přípravu maturit (Cermat) Pavla Zeleného. Zastoupí ho dosavadní výkonný ředitel Jiří Zíka. „V případě, že státní maturity stojí ročně více než 200 milionů korun, je třeba, aby se tento proces těšil […]

číst více

Co dělat po maturitě, když ne vysokou?

Co dělat se svým životem po maturitě? Nad tím dumá většina středoškoláků celý poslední rok studia. Velká část z nich se bude hlásit na vysokou školu. Pokud vás ale univerzita neláká nebo se na svou vysněnou školu nedostanete, nemusíte zoufat – jsou i jiné možnosti. (pozn.: článek byl aktualizován 23. 2. 2014 (lč))

číst více

Speciál O OBORECH: Skandinávská studia

Dva nebo tři hlavní světové jazyky už znáte a chcete se specializovat jinak? Zajímá vás oblast Skandinávského poloostrova? Pojďme se podívat, jak se v České republice studují skandinávské jazyky – třeba norština nebo švédština.

číst více

Studium v Brně: Jak se vyznat v knihovnách

Do Brna míří hned po Praze největší množství studentů. Hned v prvních týdnech se ocitnou před složitou otázkou: Jak se vyznat v knihovně? Do které zamířit, když mám napsat seminární práci? A ve které si můžu půjčit oddechovou beletrii?

číst více