Nela Wurmová

Kde se student dobře nají? Srovnání brněnských menz

Studentský život je specifický v mnoha ohledech, a stravování je jedno z nich. Pokud se chystáte jít studovat do Brna, jistě se vám budou hodit informace o tom, ve kterých menzách se najíte nejlépe a nejlevněji.

číst více

Pět otázek pro… Pavla Renčína

Pavel Renčín pracuje jako ředitel marketingu. Známý je však spíše jako spisovatel. Jeho knihy se řadí do žánru „městská fantasy“ – částečně se odehrávají v našem světě, částečně ve světě fikčním. Nejslavnější dílo Pavla Renčína je jeho trilogie „městské války“. Renčín se však pouští i do různých experimentů, například své čtenáře na svých stránkách přímo zapojuje do tvorby příběhu. Jaký byl spisovatelův vysokoškolský ži­vot?

číst více

Brigáda přímo ve škole? Nic nemožného

Většina vysokoškoláků dříve nebo později začne přemýšlet, kde si na studia přivydělat. Najít si brigádu, která přímo souvisí s vaším studijním oborem, je přitom to nejlepší, co můžete udělat.

číst více

Univerzitu třetího věku je možné studovat i na dálku

Univerzitu třetího věku je možné studovat, aniž byste museli pravidelně chodit na přednášky do školy. Nový projekt, do kterého se zapojilo již několik českých univerzit, umožňuje seniorům účastnit se takzvané virtuální výuky. Vychází tak vstříc seniorům, pro které je zdravotně nebo časově náročné dojíždět na prezenční kuzy. Zapojit se mohou i zájemci z venkova a z menších měst, […]

číst více

Reforma vysokého školství a co na ní vadí studentům

Tisícovka studentů vyrazila ve středu 1. února do brněnských ulic. Protestovali proti plánované reformě vysokého školství. V médiích je jejich počínání často předkládáno jako odpor k zavedení poplatků za studium. Ty však ve skutečnosti vadí pouze části protestujících. Většině vadí spíš nedomyšlenost reformy, nedostatečná diskuze a zvýšení možného vlivu soukromých subjektů na chod vysokých škol.

číst více

Pět tipů pro rychlejší učení

Ať už se učíte na přijímací zkoušky nebo na maturitu, jistě byste ocenili umět se naučit co nejvíce za co nejkratší čas co nejvíce znalostí. Jednoduše – být co nejvíce efektivní. Pojďme se podívat, co nám k tomu poradí psychologové. Pozn. Článek byl 1. 2. 2013 aktualizován. (kav)

číst více

Školy, platy, zaměstnanost: které obory vám pomohou na trhu práce?

Není pochyb, že absolvovat vysokou školu člověku pomůže při hledání zaměstnání, a to navíc zajímavějšího a lépe placeného. O kolik lépe se mají absolventi vysokých škol? O kolik lepší jsou jejich platy? A které obory vám nejlépe pomohou vyhnout se nezaměstnanosti? Pojďme se podívat na tyto otázky v číslech. Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Dvě školy současně: ano, nebo ne?

Studovat dvě vysoké školy současně je stále častějším trendem. Souběžná studia si můžete zvolit ať už proto, že vás přijmou na více škol a vy si neumíte vybrat jednu, nebo protože si myslíte, že na to máte a chcete zvýšit šanci na své uplatnění. Je to dobrá volba? Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Speciál O OBORECH: Vojenské obory

Pokud jdete studovat na Univerzitu obrany, nemusí z vás být typický řadový voják. Mezi vojenské obory patří třeba také farmacie, lékařství, ekonomie nebo meteorologie, za jejichž studium budete placeni, zvolíte-li si vojenskou formu studia. Na univerzitě můžete studovat také civilně, a tím pádem bez jakýchkoliv závazků vůči Armádě České republiky.

číst více

Maturita 2011: Nejvíc se vyhazovalo na matematice a jazycích

Jaro se blíží pomalu, ale nezadržitelně, a s ním i obávaná maturita. V prvním ročníku státních maturit napoprvé neuspěla pětina studentů. Na čem se vyhazovalo nejvíc a na co si dát pozor?

číst více