Vysokoškolský titul i na vyšších odborných školách

Studenti, kteří se nedostanou na univerzitu, mají stále šanci dosáhnout vysokoškolského vzdělání. Některé vyšší odborné školy totiž ve spolupráci s vysokými školami nabízejí bakalářský studijní program nebo navazující studium, kde mohou získat bakalářský titul.

číst více

Přijímačky na MU: Někteří uchazeči se cítí poškozeni

Z osmi variant všeobecných přijímacích testů, které letos připravila Masarykova univerzita v Brně, byly některé obtížnější než ostatní. Zástupci školy se proto rozhodli u těžších verzí připočítat body navíc, u jednodušších naopak body ubrat. Mnoho uchazečů s takovým postupem nesouhlasí a hodlají se proti výsledkům odvolat.

číst více

Studia v zahraničí

Otevřely se nám hranice EU a také vstup na evropské univerzity. Absolvovat alespoň část studia v zahraničí patří dnes k rozšířeným trendům ve vzdělávání. O výhodách s tím spojených se rozepisovat nebudu, ale poskytnu vám informace, které mohou při výběru destinace hrát důležitou roli.

číst více

Odzvoní přijímačkám na střední školy?

Do tří let budou možná klasické přijímací testy středních škol nahrazeny posudkem na základě jakéhosi „osobního portfolia“ žáka – dokumentu, který by měl odrážet zejména studijní výsledky na druhém stupni základní školy. S návrhem na tuto změnu přichází ministerstvo školství.

číst více

Školné na Slovensku schváleno

Slovenská vláda schválila návrh zákona o zavedení poplatků za studium na vysokých školách. Do sněmovny by se tento návrh, který by měl začít platit od ledna příštího roku, měl dostat pravděpodobně v červnu.

číst více

Vysoké ambice slovenských rektorů

Devatenáct z dvacetičtyř rektorů slovenských vysokých škol se v pátek 21. května sešlo v Prešove, aby diskutovalo o problémech a především perspektivách slovenského vysokého školství.

číst více

Sever proti Jihu

Co dosud bylo módou, stává se pomalu povinností: studium v zahraničí. Studovat na vysoké škole a nevyužít bohatou nabídku stipendií je téměř jako nestudovat. V průběhu zahraničních stáží mají studenti možnost srovnávat poměry na jejich domovské a hostovské univerzitě, specializovat se v oboru, nebo jen tak poznávat lidi a kulturu.

číst více

Na Přesahy přišel i Fantomas

Dvorek Fakulty sociálních studií v Brně a přilehlá zahrada křesťanského internátu Petrinum se v sobotu 15. května proměnili v rejiště podivných individuí. Kolébala se do rytmu hlasité hudby, pojídala vegetariánské bagety ekologicky orientovaných neziskovek, pila Starobrno nebo čaj a hrála si. Ptáte se co? Fotbálek, petanque, moduritové Člověče, nezlob se. Ti nejodvážnější návštěvníci se ale vyřádili na tvořivých dílnách. Akce se jmenovala Přesahy 04 a pořádalo ji stejnojmenné občanské sdružení z FSS.

číst více

Doktorát a mateřství se nevylučují

Většina lidí nastupuje do doktorandského studijního programu ve věku, kdy jejich vrstevníci budují kariéru, zakládají rodinu, žijí již aktivním životem. Zvláště ženy se při rozhodování o své další akademické budoucnosti soustředí na volbu: rodina nebo studium. Pocit, že není možné obé skloubit tak, aby ani jedno nebylo odsunuto na „druhou kolej“, přetrvává. Jaké skutečně je být matkou-doktorandkou?

číst více

Stipendium od Oskara

Oskarovo stipendium, jak už sám název napovídá, uděluje Oskar, jeden z mobilních operátorů na českém trhu. Podpora, jež může dosáhnout až 18 tisíc korun měsíčně, je určena pro vysokoškolské studenty, kteří mají zájem se rozvíjet, chtějí uskutečnit své projekty a využít rady a vybavení profesionálů v tzv. Výzkumném a vývojovém centru na ČVUT v Praze (jinak také RDC – Research and Development Center).

číst více