školné
POROVNÁNÍ OBORŮ: Ekonomické obory na soukromých školách
Ekonomické a manažerské obory jsou téměř to nejčastější, na co můžete narazit na soukromých vysokých školách. Na kterou z nich se vydat, pokud se rozhodnete nejít cestou státní školy? V následujícím článku vám nabízíme srovnání pěti soukromých VŠ, které ekonomické obory nabízejí.
číst víceStudentské půjčky: když už kapesné nestačí
Studium na vysoké škole není náročné jen po stránce psychické (ach, ty zkoušky!) a fyzické (ach, ty probdělé noci!), ale také po stránce finanční. Pokud studujete státní školu, školné se Vás (zatím) netýká. Ale i skripta, učebnice, kolej a ubytování, strava, doprava, zábava a sport něco stojí. A přiznejme si, že ne málo.
číst vícePOROVNÁNÍ OBORŮ: Mezinárodní vztahy na soukromých školách
Mezinárodní vztahy patří mezi nejatraktivnější obory. Lákají vás jazyky a politika? Vidíte svou kariéru v diplomacii? Podívejte se, jaká je nabídka oborů na našich soukromých vysokých školách.
číst víceSlovenské VŠ vychází studentům v mnohém vstříc
Studujete na vysoké škole a patříte k těm, kteří musí platit školné? Nevěšte hlavu, možná vám půjčí univerzitní nadace. Nevíte si rady s centralizovanou elektronickou přihláškou? Utěšit svou duši můžete v univerzitním pastoračním centru. Přečtěte si, čím se kromě jazyka výuky liší slovenské vysoké školství od studia v Česku.
číst víceNejvětší vliv při výběru VŠ mají rodiče, ukazuje anketa
Více než 40 % dotázaných studentů přiznalo, že největší vliv při výběru vysoké školy na ně mají rodiče, zatímco 36 % studentů se rozhoduje podle sebe a 17 % podle kamarádů. Vyplynulo to z výsledků ankety, kterou na veletrhu Gaudeamus provedla Vysoká škola obchodní v Praze, o.p.s. Dotázaní také jako nejperspektivnější směry označili ekonomické a technické obory (celkem 65 % všech odpovědí), […]
číst víceVeřejná, státní nebo soukromá?
S tím, jak se stále častěji a hlasitěji hovoří o možném zavedení školného na veřejných a státních školách, začínají se mezi studenty stále více ozývat debaty o tom, zda už pak nebude takový rozdíl mezi tím, zda si podat přihlášku na soukromou, nebo státní či veřejnou školu. Jenže o výběru vysoké školy by rozhodně neměla rozhodovat jen finanční stránka studia… Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)
číst víceJak se studuje v Birminghamu
Mít titul z britské univerzity, to je něco, co by se do životopisu hodilo každému. Ne všichni ale mají odvahu se do studia v Británii skutečně pustit. Je totiž pravda, že to nemusí být levná záležitost. O tom, jak je to s výší a s placením školného, ale taky o kolejích a o mladých Angličanech vypráví Pavel Bartejs, který studuje druhým rokem na University of Birmingham obor mezinárodní obchod s japonštinou.
číst víceStudium ve Velké Británii? A proč ne?
Pro někoho ztělesňují vysoké školství v Británii jen věhlasné univerzity Cambridge a Oxford, jiný považuje studium v této ostrovní zemi za takřka nereálné a cizím studenům nepřístupné. Ale pak je tu ještě jedna skupina studentů – ti se nenechali odradit a nyní si ze svého studia ve Velké Británii odnášejí nejen bohaté zkušenosti a zážitky, ale i zajímavou položku do svého životopisu… (Pozn.: Článek byl aktualizován 9. 11. 2013. (lč))
číst víceNové vládní studentské půjčky
Vysokoškolští studenti si budou nově moci od státu půjčit až 54 tisíc korun ročně. Kromě toho bude zaveden také systém studentských grantů či spoření, které by měly alespoň částečně pomoci zejména těm studentům, kterým nepostačují finance z vlastních zdrojů či rodinných půjček. Na svém zasedání to na konci května schválila vláda. Systém by měl začít platit zřejmě od roku 2012, do té doby se bude ještě konkretizovat.
číst vícePřípravné kurzy: co od nich čekat?
Chystáte se na vysokou? Dělali jste přijímačky, ale zůstali jste pod čarou? Pak možná právě vy uvažujete o absolvování některého z nabídky přípravných kurzů, které organizují buď specializované agentury, nebo přímo samy vysoké školy. Co všechno však můžete od takového kurzu očekávat?
číst více