Výhody a nevýhody studia v zahraničí

Jako vysokoškolští studenti budete mít možnost vyjet na krátkodobé i dlouhodobé pobyty v zahraničí. Mezi ty krátkodobé patří například jazykové kurzy. Ty dlouhodobé jsou potom výjezdy na celý semestr, nebo dokonce celé studium na zahraniční fakultě. Studium v zahraničí ale není pro každého. Jak zjistit, jestli je to to pravé pro vás? Přinášíme přehled výhod a nevýhod studia v zahraničí.
VÝHODY
Nové kontakty a nová přátelství
Při studiu v zahraničí určitě narazíte na spoustu nových inspirativních lidí. Budete mít možnost najít si nové přátele, třeba i z druhého konce světa. Například v případě Erasmu je běžné, že se na jedné univerzitě sejdou studenti z různých zemí. Ti pak spolu tráví čas, pomáhají si a sdílejí své zkušenosti. Často pak také zůstávají v kontaktu i po skončení zahraničního výjezdu. Narazit můžete také na někoho, kdo vám v budoucnu pomůže rozjet vaší vysněnou kariéru.
Osamostatnění a kariéra
Už samotné rozhodnutí studovat v zahraničí o vás může hodně vypovídat. Pokud pak zvládnete projít celým procesem přihlášení k výjezdu a nakonec i celým pobytem, znamená to, že se také zvládnete o sebe postarat, prokousat se přes všechnu administrativu, a hlavně zvládnete úspěšně studovat v zahraničí. Takový pocit stojí za to. Nasbírané zkušenosti pak uplatníte jako výhodu při hledání zaměstnání.
Zlepšení jazykových schopností
V zahraničí se budete muset nějak domluvit. Nejčastějším jazykem, který budete potřebovat, je angličtina. Určitě se ale bude hodit znát i další jazyky. Obzvlášť pokud jedete do země, kde angličtina není prvním jazykem. Výjezd do zahraničí je ideální příležitostí, jak se další jazyk naučit. Musíte ale vystoupit z bubliny a zkusit se bavit s místními jejich řečí.
NEVÝHODY
Finanční nároky
Studium v zahraničí může i nemusí být finančně náročné. Vždy záleží na konkrétní destinaci, kterou si vyberete. Většinou ale platí, že zadarmo to úplně nebude. Stipendia sice často pokryjí základní potřeby, budete ale chtít také cestovat, poznávat nová místa nebo zkoušet nová jídla. V zahraničí navíc nebudete mít tak dobrý přehled o tom, jak něco sehnat levněji nebo kde ušetřit. V České republice už přece jen trochu tušíte, jak být „on the budget“. Dražší obecně bývají země Skandinávie a západní Evropa. Levněji je naopak na jihu – v Řecku či Itálii.
Administrativa
Velkou nevýhodou výjezdu do zahraničí bývá pro spoustu studentů administrativní náročnost procesu před samotnou cestou. Musíte vyplnit přihlášky a smlouvy, sehnat si spoustu potvrzení, víza… Do každé země a na každou univerzitu budete potřebovat něco jiného a jestli je to váš první výjezd, bude opravdu náročné se v tom všem vyznat. Proto se nebojte obrátit na zástupce zahraničního oddělení vaší univerzity, kteří vám s tím určitě ochotně pomohou.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Stesk po domově a kulturní šok
Třeba to bude vaše první zkušenost s bydlením daleko od rodiny. Je úplně normální necítit se vždycky dobře. Je taky normální, že se vám bude občas stýskat – po vaší rodině, kamarádech, nebo i po vaší kultuře. Bude vám třeba chybět jídlo, vaše koníčky nebo jen to, jak se lidé v Česku chovají. Ačkoliv je výjezd skvělou příležitostí k poznání nové kultury, je taky dost dobře možné, že vám bude chybět ta vaše.
Další články k tématu
Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů
Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o …
číst víceOtázky a odpovědi: Vše, co musíte vědět před studiem v zahraničí
Chtěli byste vyjet studovat do zahraničí, ale nevíte, kde začít? Možnost vycestovat má prakticky každý vysokoškolský student v Česku. Nejčastěji v …
číst víceNa stáž v Madridu budu ještě dlouho vzpomínat, míní účastnice
Česká škola v zahraničí je projekt, který funguje v různých zemích po celém světě. Jeho hlavní náplní je vzdělávání českých dětí v zahraničí – ať už v …
číst více