Uplatnění absolventů medicíny: Největší zájem je o pozici praktika
Medicína je jedním z nejžádanějších vysokoškolských oborů v České republice. Každoročně se na lékařské fakulty hlásí mnohonásobně víc lidí, než je ve finále přijato. Medicína a vlastně i lékař jsou ale dost obecné termíny. Co tedy konkrétně mohou dělat absolventi lékařských fakult a kam nejčastěji míří? Pokud i vy zvažujete podání přihlášky na jeden z nejžádanějších oborů, připravili jsme pro vás přehled uplatnění absolventů medicíny.
V Česku každý rok probíhá průzkum s názvem Barometr mezi mediky, který má za cíl sledovat, jak se mění vztah českých a slovenských studentů medicíny k tuzemskému zdravotnictví. Výzkumníci se ale zabývají také tím, jakým oborům se budoucí lékaři chtějí nejčastěji věnovat. V roce 2017 se průzkumu účastnilo 1207 studentů čtvrtých, pátých a šestých ročníků z celkem osmi českých lékařských fakult.
Budoucí lékařky chtěly nejčastěji pracovat v oboru všeobecné praktické lékařství. Druhý v pořadí byl obor vnitřní lékařství, který se zabývá nechirurgickou léčbou a diagnostikou nemocí vnitřních orgánů. Na třetí pozici mezi medičkami skončilo dětské lékařství. Mužské kolegy naopak nejvíce lákala chirurgie, anesteziologie a ortopedie.
Celkem 73 procent dotázaných studentů plánovalo po skončení školy zůstat v Česku a 27 procent odjet do zahraničí.
Zájem nereflektuje poptávku
Zájem o konkrétní obory v roce 2017 nicméně úplně nereflektoval poptávku na trhu. A jak je patrné z průzkumu v následujících letech, situace se příliš nezměnila. Už před šesti lety odborníci upozorňovali, že v letech 2025 až 2030 by mohl být nedostatek geriatrických lékařů, kteří by se starali o stárnoucí populaci.
V Česku také paradoxně chybí praktičtí lékaři, ačkoliv zájem o tento obor je velký, jak je patrné z tohoto i dalších průzkumů. Problém podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka ale tkví v tom, že obor dostatečně nepodporuje stát.
Studenti chtějí zůstat v Česku
V roce 2017 zpovídala studenty medicíny také Mladá Fronta DNES. Ankety se zúčastnilo přes 400 studentů medicíny z pražských lékařských fakult, z nichž 71 procent byly ženy a 29 procent muži. Pražští studenti nejčastěji volili chirurgii, internu, kardiologii a gynekologii. Ti z dotázaných, kteří neměli v plánu kariéře věnovat většinu svého času, pak vybírali praktické lékařství, oční lékařství či radiologii.
Průzkum Medici 2020 uskutečněný o tři roky později, naznačil měnící se trend v počtu studentů, kteří plánovali jít pracovat do zahraničí. Dotazováni byli opět studenti z osmi lékařských fakult. Celkem se průzkumu zúčastnilo 1400 respondentů. Oproti průzkumu z roku 2017 počet budoucích absolventů, kteří plánovali po studiu zůstat v Česku narostl na 90 procent. Zájem o konkrétní obory se ale příliš neměnil. Nejvíce mediků se chtělo stát praktickými lékaři, následovaly obory pediatrie, anesteziologie a intenzivní medicína.
Nárůst počtu studentů, kteří chtějí zůstat v Česku, byl patrný i z loňského Barometru mediků. Pracovat v Česku chtělo 88 procent dotázaných, o dva roky dříve to přitom bylo o šest procentních bodů méně.
Studenti, kteří plánovali pracovat v ČR, pak měli největší zájem o následující obory: všeobecné praktické lékařství, dětské lékařství a vnitřní lékařství. Jejich kolegové, kteří chtěli pracovat v zahraničí, naopak volili anesteziologii a intenzivní medicínu, vnitřní lékařství a chirurgii.
Co se místa výkonu práce týče, největší zájem je o práci v nemocnicích. Téměř 50 procent mediků míří do fakultních nemocnic, o procento méně potom do krajských či městských nemocnic.
Studentů je dost, praktiků málo
Z průzkumů napříč pěti lety vyplývá, že největší zájem je o praktické lékařství. Uplatnění by vzhledem k nedostatku praktiků měli najít všichni. Ne každý, kdo praktické lékařství studuje, ale nakonec skutečně začne pracovat jako praktik.
„Je to mix příčin. Když začneme u studentů, tak doba, kterou mohou strávit s nemocnými dětmi, je poměrně krátká. Když pak končí lékařskou fakultu, velmi složitě hledají školicí místo, na které je do oboru pediatrie přijmou. Tam nakonec spousta z nich zvolí jiný obor,“ uvedla pro Českou televizi předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Zdravotnický deník, ČT24, Revue pro sociální politiku a výzkum, Zprávy ze zdravotnictví, iDNES.cz
Další články k tématu
IT firmám chybí odborníci, zaměstnávají kvůli tomu studenty
S rozmachem informačních technologií (IT) potřebují firmy stále více zaměstnanců. Odborníků na trhu práce je přitom nedostatek. Firmy proto začaly spolupracovat se středními školami a zaměstnávají středoškoláky už během studií. Samy si tak vychovávají budoucí odborníky v oboru. Firmy si postupně uvědomují, že zaměstnávat studenty má své výhody. Dokládá to počet pracovních nabídek pro studenty, který čítá […]
číst víceMladým vědkyním s dětmi pomáhají granty i technologie
Zapojení otce, technologie a grant. To jsou podle dvou mladých vědkyň, které oslovil server CzechCrunch, tři klíčové „ingredience“ pro zvládání kariéry a rodiny. V jejich případě šlo konkrétně o grant Martiny Roeselové, který každý rok uděluje Nadační fond IOCB Tech. Podporuje mladé vědkyně a vědce působící v přírodních vědách, kteří chtějí spojit vědecký výzkum a péči o […]
číst více