Talentovky na filmové a divadelní školy: Drsné síto plné improvizace

27. 12. 2024
Akademie múzických umění

Uchazeči o studium na Akademii muzických umění (AMU) by už měli být v tuto chvíli připravení, nebo minimálně s přípravami začít. Přijímací řízení tam totiž na rozdíl od většiny neuměleckých oborů začínají už v lednu. Přijímačkové síto je opravdu drsné, na některých fakultách AMU jím projde jen necelých 15 procent uchazečů.

DAMU – Divadelní fakulta Akademie múzických umění

Herecká kariéra je pro mnohé snem. Začít ho žít mohou na nenavazujícím magisterském studiu Herectví činoherního divadla. Talentové zkoušky se konají 16. ledna až 4. února a budou sestávat ze tří vyřazovacích kol.

V prvním kole si uchazeči musí připravit monolog z dramatických textů, básně a písně. Hodnotí se například rytmus, porozumění textu a jeho správná interpretace, nebo schopnost „cítit divadelně“.

„Po mně chtěli předvést připravený monolog. Pak jsem ho měla předvést znovu, ale úplně mi změnili podmínky, posadili mě na židli a chtěli, abych ho vyprávěla panu Vetchému. Často takhle zkouší, jak člověk dokáže zareagovat ve změněné situaci. Hrála jsem jim pak i druhý monolog a na závěr zpívala písničku. Jiní uchazeči ale třeba hráli všechno, byli zavolaní dvakrát nebo měli ukázat jen jednu věc, je to pokaždé jinak,“ říká o prvním kole talentových zkoušek na DAMU studentka Maruška.

Ti, kteří projdou prvním kolem, se budou muset připravit na pět částí kola druhého. To se totiž skládá z písemného testu a z pohybové, hlasové, pěvecké a herecké zkoušky.

Do třetího kola se dostane jen hrstka nejlepších. V něm se zkoušející soustředí především na schopnost improvizace a týmové práce skrze individuální a kolektivní etudy.

Zájemci o studium herectví musí také prokázat, že jsou po všech stránkách schopni studium absolvovat. K přihlášce musí přiložit i potvrzení lékaře o fyzické způsobilosti. Během herecké průpravy je totiž čeká například i akrobacie.

FAMU – Filmová fakulta Akademie múzických umění

Zatímco budoucí divadelníci míří na DAMU, milovníci filmu zase na FAMU. Studovat zde můžou například filmovou režii, fotografii, animovanou tvorbu a mnoho dalších oborů pevně spjatých s filmovým světem. Na FAMU je významnou součástí přijímacího řízení domácí příprava uchazečů, jejich portfolio či zpracované úkoly.

Například zájemci o filmovou režii posílají dva vlastní filmy, povídku, fotoscénář, autorskou explikaci zaslané povídky a deset audiovizuálních, deset literárních a pět hudebních děl, které je inspirují a které považují za podstatné.

Uchazeči tím prokážou vážný zájem o studium. Většina zájemců je eliminována již v prvním kole, které na většině oborech FAMU sestává pouze z hodnocení zaslaných prací. V dalších kolech již přichází na řadu pohovory či zpracování esejí, povídek či jiných zadání na místě.

HAMU – Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění

Talentové zkoušky na HAMU se konají v lednu a zajímat budou uchazeče, kterým je blízká hudba nebo tanec. Na většinu oborů jsou talentové zkoušky dvojkolové. První kolo je zaměřené na test zdějin hudby a dalších hudebně-teoretických disciplín. Druhé kolo pak prověří dovednosti uchazečů, které se vztahují přímo k oboru.

Výjimkou je například studium Skladby, kde je zkouška tříkolová a uchazeči posílají motivační dopis a skladatelské portfolio. V dalších kolech se zkoumá jejich schopnost analyzovat skladby, či interpretace vlastních skladeb.

Přestože vysoká škola není zárukou úspěchu ve světě divadla, filmu nebo hudby, mnohdy je prvním krokem k úspěšné a naplněné kariéře. Přece jenom přinese spoustu dovedností, příležitostí, a především kontaktů na lidi z umělecké sféry.

Zdroje: DAMU, FAMU, HAMU

Další články k tématu

Večerní aktivity pro studenty, které vyjdou na pár korun

Semestr se rozjíždí a spolu s nekonečnými hodinami studia je potřeba najít si trochu času i na zábavu. Třeba mezi přednáškami, ráno před školou a vůbec nejlépe na konci dne, abyste do postele šli plni nových zážitků. Z jakých aktivit můžete jako studenti vybírat, aby to nezasáhlo do vašeho studia ani do rozpočtu? Studentské spolky […]

číst více

Kam jít v Praze zadarmo? Za kulturou i poznáním

Status studenta s sebou přináší celou řadu výhod. Jednou z největších jsou slevy, nebo dokonce vstupy zdarma. V našem hlavním městě najdete spoustu míst, kam můžete vyrazit bez placení nebo za symbolickou cenu. Přinášíme výběr těch nejzajímavějších z nich.  Galerie Máte rádi výtvarné umění a chtěli byste se jím častěji obklopovat? Vyrazit můžete třeba do […]

číst více

Nevzali mě na VŠ, co teď?

Přijímací zkoušky se vám nepovedly a nevzali vás na vysokou školu. Možná jste měli jenom špatný den, nebo vám přijetí uniklo o jediný bod. V prvé řadě rozhodně zachovejte klid. Nemusí to ještě definitivně znamenat, že se na školu nedostanete. Můžete se odvolat, nebo být přijati dodatečně. Pokud to nevyjde, máte i tak spoustu možností […]

číst více