Středoškoláci si na letní škole vyzkouší hackovat počítač nebo učit stroje
V srpnu se německé město Ostritz otevře středoškolákům z Česka, Saska a Polska. Čeští studenti si se svými zahraničními kolegy v rámci Evropské školy talentů, pořádané Fraunhoferovou společností, budou moci vyzkoušet třeba počítačové hackování nebo optické experimenty.
Bavorský rodák Joseph von Fraunhofer byl už od mládí špičkou v oboru optiky. Za svůj krátký život sestavil řadu revolučních přístrojů, například speciální dalekohled, kterým se dají pozorovat hvězdy. I díky jeho vynálezům toho dnes víme o vesmíru tolik.
Právě jeho jméno nese prestižní Fraunhoferova společnost pro rozvoj aplikovaného výzkumu, pod níž náleží řada výzkumných institucí nejen v Evropě, ale i v Asii či USA. Vědci z těchto institucí stojí za těmi nejzásadnějšími objevy současnosti. Z jejich dílny vzešly mimo jiné zvukové formáty MP3, 4G sítě nebo airbagy.
S takovými kapacitami se studenti mohou sejít už příští měsíc v období od 8. do 11. srpna 2019 v prostorách Mezinárodního centra setkávání St. Marienthal v Ostritz. Základními podmínkami pro přijetí do letní školy jsou zájem o vědu a plynulá němčina – celá akce je totiž vedena právě v tomto jazyce.
Účastníci školy si budou moci vybrat jeden ze čtyř tematických workshopů z oblasti přírodních věd, matematiky a informatiky. Na matematickém workshopu se naučí učit stroje, na informatice zase hackovat počítače, budou si moci zaexperimentovat se spektrem slunečních paprsků, či zjistí, jak minimalizovat dopady lidské produkce na přírodu.
Na letní školu se můžete registrovat prostřednictvím přihlašovacího formuláře na této adrese. Účast na akci je zdarma. Více informací včetně předběžného programu, detailů o jednotlivých workshopech a přednášejících a podmínkách účasti naleznete na oficiálních stránkách Fraunhoferovy společnosti zde.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: MŠMT, Fraunhoferova společnost, wikipedie, web Věda a výzkum
Další články k tématu
V Ostravě staví nové vědecko-výzkumné centrum
Ostravská univerzita zahájila stavbu nového výzkumného centra. Stavba Life Environment Research Center Ostrava (LERCO) vyjde na téměř 700 milionů korun a bude stát v areálu lékařské fakulty univerzity. Po dokončení se stane domovem devíti výzkumných týmů zabývajících se behaviorálním zdravím, biomedicínou a přírodními vědami. Hotové má být centrum za rok. „Budova je součástí strategického projektu, který […]
číst víceMladým vědkyním s dětmi pomáhají granty i technologie
Zapojení otce, technologie a grant. To jsou podle dvou mladých vědkyň, které oslovil server CzechCrunch, tři klíčové „ingredience“ pro zvládání kariéry a rodiny. V jejich případě šlo konkrétně o grant Martiny Roeselové, který každý rok uděluje Nadační fond IOCB Tech. Podporuje mladé vědkyně a vědce působící v přírodních vědách, kteří chtějí spojit vědecký výzkum a péči o […]
číst více