Stipendium pro těhotné. Poslanci chtějí podpořit rodiče/studenty

18. 11. 2024 | Studentský život
Stipendium pro těhotné

Poslanci mají na stole několik návrhů týkajících se podpory rodičů-studentů. Jedním z nich je i stipendium pro těhotné. Kvůli dětem musí totiž nejčastěji matky studium přerušit, nebo naopak odsouvají založení rodiny.

Lidovečtí poslanci Šimon Heller a Romana Bělohlávková společně podali pozměňovací návrh k novele zákona o vysokých školách. Cílem je podpořit mladé rodiny, které jsou podle Hellera ohrožené. Poslanec přitom vychází z vlastní zkušenosti. Ještě na vysoké škole se stal otcem dvojčat.

„Viděl jsem to i ve svém okolí. Narození potomka často vede k přerušení nebo ukončení studia, což je jen z ekonomické roviny pro stát drahá záležitost. Nebo samozřejmě některé studentky volí raději ukončení těhotenství,“ řekl Heller.

Pokud by návrh prošel, vzniklo by stipendium pro vysokoškoláky pobírající rodičovský příspěvek. V průběhu akademického roku by každý měsíc obdrželi stipendium dosahující alespoň 50 procent minimální mzdy. V roce 2024 by tak například získali měsíčně částku 9450 korun.

Proti změně se postavila Česká konference rektorů a Rada vysokých škol, které reprezentují vysoké školy. Návrh označily za nesystémový. Skeptické je i určité procento poslanců, kteří si myslí, že by podpora měla mít podobu sociální pomoci, tedy „superdávky“ a vyplácet by ji mělo ministerstvo práce a sociálních věcí. Samotní zástupci vysokých škol pak vyjádřily obavu, jak by stipendium školy zprostředkovávaly.

Úlevy při studiu pro těhotné

Další návrh, který čeká na projednání, se týká úlev při studiu. Těhotné studentky by si díky navrhovaným změnám mohly prodloužit termíny pro splnění studijních povinností. Měly by například možnost opakovaně si měnit termíny zkoušek. Některé školy už mají podobné úlevy ve svých vnitřních předpisech, nejde ale o plošné pravidlo.

Studujícím rodičům pomáhají také některé organizace. Jednou z nich je Spolek studujících rodičů, který před dvěma lety společně založily Aneta Ženíšková a Lenka Kozáková.

Spolek si klade za cíl šířit osvětu. Například, aby rodiče věděli, do kterých školních prostor mohou své děti brát. A především, aby nemuseli prodlužovat studium, protože nemohou kvůli porodu či péči o dítě jít na stanovený termín státnic. Ženíšková a Kozáková prosazují, aby studující rodiče měli nárok na náhradní termín zkoušek.

Spolek, který má v současnosti 65 členů, chce také ukázat, že na propojení studia a mateřství není nic zvláštního. Člověk se nemusí vzdát plánu mít děti dříve, pokud chce vystudovat vysokou školu. „Dřívější rodičovství může být právě naopak funkční pro lidi, kteří budou dál dělat kariéru. Budou mít vystudováno a už dvě děti. Nebudou tak mít potom třeba čtyřletou díru v kariéře,“ vysvětlila Ženíšková.

Zakladatelky spolku chtějí, aby ženy nemusely volit mezi kariérou a rodičovstvím. Podle nich by s tím mohlo pomoci už zmiňované stipendium. Spolek věří, že z dlouhodobého hlediska by šlo o výhodnou investici, díky níž by školy produkovaly více vzdělaných lidí a zároveň by se rodilo více dětí.

Právě klesající porodnost je hlavní motivací k tomu, aby mladí lidé neodkládali zakládaní rodiny. V roce 2021 se narodilo 112 tisíc dětí, minulý rok už to bylo pouze 91 tisíc. Dá se čekat, že tento trend bude pokračovat a česká populace bude postupně stále více stárnout.

Zdroj: Seznam Zprávy, iDNES.cz

Další články k tématu

Stipendia na VŠ: Možná máte nárok i vy!

Tíživá finanční situace, specifické potřeby, nebo také odměna. Tohle všechno mohou pokrýt stipendia na vysoké škole. Jaké druhy stipendií mohou čeští studenti získat? A máte na nějaké stipendium nárok i vy? Sociální stipendium V případě, že jste v tíživé finanční situaci, můžete mít nárok na sociální stipendium. Požádat o něj mohou všichni studenti soukromých i státních vysokých […]

číst více

12 typů studentů, které potkáte na vysoké škole

Každý student je jiný, přesto i na vysoké škole potkáte určité typy lidí, kteří nechybí v žádném školním kolektivu. A dost možná do jedné z následujících skupin spadáte i vy sami. Aktivista Vždycky za něco bojuje: spravedlnost, lásku, celosvětový mír… nebo prostě jen za to, aby na vaší fakultě konečně opravili ty rozbité záchodky. Je výřečný a […]

číst více

Negativní emoce a spousta otázek. Na koho se studenti můžou obrátit?

Během studia na vysoké škole může nastat chvíle, kdy budete potřebovat něčí pomoc. Možná si nebudete vědět rady s něčím ohledně studia, nebo se jen budete chtít svěřit se svými starostmi. Na koho se tedy jako student můžete obrátit? Poradenské služby Prakticky každá vysoká škola má vlastní poradenské centrum. Pomůže vám s nejasnostmi ohledně plnění předmětů, požadavků […]

číst více