Slovenské školy postrádají české studenty: Nemáte chuť jet na východ?

13. 10. 2005 | Studium v zahraničí

O tom, kolik Slováků studuje na českých univerzitách, se psalo víc než dost. Námitky mladých Čechů, že jim slovenští studenti zabírají místo v jejich vlastním státě, se staly časem ohranou písničkou. Významným způsobem je totiž umlčel argument, že ti Slováci, kteří se dostali na české fakulty, byli přece při přijímačkách lepší než Češi. A tedy pomáhají zvyšovat kvalitu škol po celé republice. To si teď začaly uvědomovat i univerzity na Slovensku. A chtějí naopak přilákat mladé lidi z Česka.

Napadlo vás to někdy?

Jistě, na něco takového pomýšlí jen málokdo z vás. Jestli jste ale v maturitním ročníku a právě se začínáte rozhodovat kam dál, mohly by být pro vás slovenské školy zajímavé. Oba státy mají totiž podepsanou dohodu, podle které mají jak Slováci v Česku, tak Češi na Slovensku možnost studovat ve svém rodném jazyce a za stejných podmínek. A i když se to může zdát nepravděpodobné, i na Slovensku jsou školy, které svojí kvalitou mohou oslovit. Aby jste však věděli, které to jsou, bude pro začátek dobré objasnit si, které školy to určitě nejsou.

Poslední šance pro neúspěšné.

Jako jakási poslední možnost pro ty, kteří se nedostali tam, kam chtěli, totiž funguje hned několik slovenských vysokých škol. Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíně či Univerzita Cyrila a Metoděje v Trnavě. Nejlepší jméno nemá ani Technická univerzita ve Zvoleně, snad s výjimkou Lesnické fakulty. Jestli opravdu začnete uvažovat nad studiem na Slovensku, hledejte kvalitu a ne šedivý průměr.

Kam tedy ano?

V porovnání s úrovní českých škol obstojí málokterá sociálně-vědní nebo humanitně orientovaná fakulta. I když jsou sice kupříkladu práva v Bratislavě či na Trnavské univerzitě na slušné úrovni, nemůžou se rovnat s Olomoucí či Brnem. O dost lépe jsou na tom technické univerzity nebo informatika, které zaručují i budoucí uplatnění svých posluchačů. Za zmínku totiž stojí, že tyto školy velice úzce spolupracují se vznikajícími automobilovými továrnami. Slovenská technická univerzita v Bratislavě má podepsanou smlouvu s Volkswagenem, Žilinská univerzita se závodem Kia Motors.

Kromě toho se nesmí zapomínat na obory s ekonomickým zaměřením. Můžete je studovat na Ekonomické univerzitě v Bratislavě, Slovenské zemědělské univerzitě v Nitře, skutečnou lahůdkou je ale bratislavská Fakulta managmentu Univerzity Komenského. Část výuky tu probíhá v angličtině, vyučující jsou špičkoví odborníci a po škole můžete pomýšlet na slušné místo ve finančním sektoru.

Jaká je vlastně Bratislava?

Většina z vás, kteří se opravdu rozhodnout odejít na Slovensko, pravděpodobně skončí v Bratislavě. A jaká vlastně Bratislava je? Je to město, které v mnohém nemá nic společného se zbytkem země. I proto si na ni zbytek země neustále stěžuje. Je bohatá, se spoustou luxusních nákupních center, je sídlem bank, úřadů a poboček mezinárodních koncernů. V Bratislavě studuje několik desítek tisíc mladých lidí, kteří obývají rozlehlé koleje a studentská městečka, nejznámější je Mlynská dolina. Je to město snobů, ale i město, kde se naskýtá mnoho příležitostí pro šikovné lidi. Například pokud by se vám povedlo získat v Bratislavě práci, váš plat by byl zcela určitě mnohem vyšší než jaký byste dostali na stejné pozici v Brně.

Další články k tématu