S polštinou pro certifikát

3. 10. 2010 | Studium v zahraničí

Podobně jako u dalších jazyků, máte i v případě polského jazyka v podstatě dvě možnosti. Buď se rozhodnete pro státní jazykovou zkoušku (tzv. malou či velkou státnici), nebo mezinárodně uznávané certifikáty ze specializovaného polského pracoviště.

1) Státní jazyková zkouška

„Státnici“ můžete složit v jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky. Zvolit můžete úroveň základní (malá státnice) nebo všeobecnou (velká státnice), popř. si vybrat zvláštní zaměření na tlumočnictví nebo překladatelství. Zkouška se bohužel ale neuznává jinde než v České republice. Termíny jsou většinou vypisovány na jaře a na podzim. Ceny se pohybují od 2.000 do 6.000,– Kč.

Jazykové kurzy nabídnou polštinu jako na talíři!

Jazykové kurzy nabídnou polštinu jako na talíři!

2) Mezinárodně uznávané certifikáty

Rozhodnout se ale můžete i pro mezinárodní certifikované zkoušky, které odpovídají úrovním B1, B2 a C2 dle Evropské referenčního rámce. Systém certifikátů společně se Státní certifikační komisí vypracovala Jagelonská univerzita v Krakově. Podobně jako u státních zkoušek, i zde můžete očekávat testování ústního projevu a poslechu, porozumění čtenému textu a gramatiku. Ceny se pohybují mezi 60 a 120 €. Zkoušky se většinou konají až ve Varšavě, individuálně lze vyřídit jiné místo. Na webu Państwowa komisja poświadczania znajomósci jezyka polskiego jako obcego najdete všechny další informace, ukázkové testy i přihlášky na zkoušky. Po jazykových kurzech se podívejte na stránky Polského institutu v Praze Polského institutu v Praze.

Třetí možností, která se nabízí, je samozřejmě vystudovat polonistiku na některé z českých vysokých škol a svou úspěšnou státní zkouškou dotvrzovat výjimečnou orientaci v polské historii, reáliích a především jazyce. Diplom z české univerzity ale nemusí být samozřejmě uznán mezinárodně.

Zdroj: Jazyky.com Jazyky.com

Zdroj fotografií: stock.xchng

Další články k tématu

Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů

Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]

číst více