Prezenčně i on-line. Scio v budoucnu nabídne dvě varianty testů
Scio testy jsou jednou z nejrozšířenějších forem přijímacích zkoušek. Až do vypuknutí pandemie koronaviru probíhaly výhradně prezenčně, ale to by se mělo do budoucna změnit. Společnost Scio má totiž v plánu – ve spolupráci s technologickým startupem Born Digital – vytvořit aplikaci pro testování na dálku. Na studenty by dohlížela umělá inteligence.
On-line zkoušky Scio již kvůli pandemii koronaviru pořádalo. Letos testy na dálku psalo přibližně 22 630 studentů, o 1700 víc než v roce 2020. Prezenčně psalo test jen 79 studentů, převážně těch, kteří neměli doma k dispozici patřičné technické vybavení nebo měli speciální vzdělávací potřeby.
Scio on-line zkoušky kvůli covidu nepořádalo poprvé. Pilotní projekt se uskutečnil už loni na jaře, kdy pandemie začala. V obou případech k testům využilo Scio systém společnosti Janison. Studenti, kteří se testu zúčastnili, museli mít počítač s webkamerou a mikrofonem. Počítač musel být v uzavřené místnosti.
Průběh zkoušky systém nahrával a zaznamenával, co se v místnosti děje na základě pohybu očí studenta, zvuků či aktivity na ploše počítače. Umělá inteligence vypočítala, jaká je pravděpodobnost, že student při zkoušce podváděl. Tento údaj následně vyhodnotili také pracovníci Scia.
Společnost chce nyní vytvořit vlastní aplikaci s názvem ScioLink, která by měla být ještě kvalitnější. Měla by být schopná na uchazeče o studium během psaní testu dohlížet a rovněž upozornit na případné porušování pravidel.
„Nová technologie tak umožní, že od zkoušky nebudou muset být vyloučeni třeba účastníci, kteří si omylem nechají ve své blízkosti nepovolené předměty,“ vysvětlil vedoucí projektu Scio zkoušek Martin Drnek. Díky této technologii se podle něj sníží nároky na technickou vybavenost uchazečů i náklady na testy. V příštím roce by on-line verze i prezenční varianta zkoušky měla stát 550 korun.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: Novinky.cz
Další články k tématu
Konec bakalářek v Česku? Některé fakulty je zrušily
Už více než rok jsou aplikace Chat GPT a Open AI přístupné širší veřejnosti. Za tu dobu stihly zásadním způsobem proměnit české školství. Na některých fakultách kvůli těmto aplikacím zrušily bakalářské práce. Jinde jejich používání tolerují, studenti ale umělou inteligenci musí uvést jako zdroj. Studenti Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého od letošního zimního […]
číst víceStudujte a přitom objevujte svět
Chcete studovat a zároveň objevovat svět, zažít dobrodružství a věnovat se smysluplné práci? Zajímá vás příroda, exotické země a rozmanité kultury? Láká vás mezinárodní prostředí nebo chcete studovat v angličtině? Pokud ano, tak objevte možnosti studia na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Fakulta tropického zemědělství nabízí jedinečnou příležitost pro studující, kteří […]
číst více