Pět otázek pro… Aleše Studenta
Ing. arch. Aleš Student (nar. 1951) studoval a následně i v roce 1976 úspěšně absolvoval Vysoké učení technické Fakulty stavební v Brně, obor architektura. V roce 1988 pak na ČVUT Praha dokončil projekt v rámci studentské a grantové soutěže Ochrana a tvorba životního prostředí. Během své pracovní dráhy pracoval či stále působí jako projektant, architekt a nyní už jedenáctým rokem i jako pedagog na VŠB-TUO Ostrava.
Jakou vysokou školu jste studoval a proč jste se pro ni tehdy rozhodl?
Studoval jsem VUT Brno, fakultu stavební, obor architektura. V době, kdy jsem studoval, se architektura vyučovala „na stavárně“. Lze tedy říci, že stavební řemeslo je mi hodně blízké. Pro architekturu jsem se rozhodl trochu z trucu. Můj táta ze mne chtěl mít fyzika nebo matematika a stále mne k tomu tlačil. Ale já jsem i rád a poměrně dobře kreslil a hrál ochotnické divadlo, a tak jsem začal před maturitou hledat kompromis, který by mého tátu nepobouřil a mně ponechal pocit, že jsem se dokázal vůči tátovi prosadit. Rozhodnul jsem se pro architekturu, protože jsem ji tehdy vnímal jako podivuhodnou směs techniky, umění a filosofie. Táta nakonec mávnul rukou, avšak moc nevěřil, že projdu přes talentové zkoušky. Měl jsem veliké štěstí, protože jsem byl na vysokou školu přijat.
Co všechno vám dalo studium na vysoké škole z hlediska vaší dnešní profese?
Studium mi dalo hodně hlavně prostřednictvím některých vynikajících učitelů, kteří mne, aniž bych to tehdy tušil, formovali a pomáhali mi otevírat oči. Uvedu s vděčností a poděkováním a bez titulů alespoň některé: Felix Haas, Antonín Kurial, Jaroslav Drápal, Jan Bukovský a Ferdinand Lederer.
Kdybyste si dnes mohl vybrat znovu, co byste studoval a kde? Volil byste například možnost studia v zahraničí?
Určitě bych znovu studoval architekturu, protože jak jsem ji blíže poznával, tak jsem se do ní bezhlavě zamiloval. Možnost studovat v zahraničí je úžasná věc a rád bych to zkusil. Navíc bych asi pak nebyl takové „poleno“ na cizí jazyky.
Co se vám vybaví, když se někdo zeptá na váš „studentský život“?
Vybaví se mi bez určení pořadí: Brno a „hantec“, Kauničky a Topas – studentský klub, který tenkrát byl ještě provozovaný kolejní radou, krásné holky, nekonečné „mejdla“ a „veget“, divadlo Husa na provázku a pak jen Divadlo na provázku, Šelepka, sport a hory, hory a sport, spousta kamarádů, spolužačky a spolužáci, někteří kantoři.
Co byste vzkázal či poradil těm, kdo se chtějí hlásit na obor, který jste studoval vy, popřípadě uvažují o podobné profesionální dráze?
Když chcete prožívat neobyčejná dobrodružství, studujte architekturu a pak se jí zkuste živit. Musíte však být zároveň připraveni na to, že každé dobrodružství je nebezpečné, že snadno přijdete k úrazu a to bolí a také nemusíte přežít a že spousta lidí vás nepochopí, zatratí nebo si přinejmenším budou ťukat na čelo a někteří vás budou chtít i „zlikvidovat“. Ale ten adrenalin!
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj foto: www.ceskatelevize.cz
Další články k tématu
Absolventi Fakulty stavební ČVUT mají uplatnění v oboru jisté
Projektant, statik, rozpočtář, architekt, geotechnik, urbanista, vodohospodář, požární specialista, ekolog, krajinný inženýr, vedoucí jevištního provozu, projektový manažer, ekonom projektu, stavbyvedoucí, technolog, koordinátor BOZP, facility manažer, tvůrce audiovizuálních děl, koordinátor BIM, specialista na technické zařízení budov… a mnoho dalších profesí. Studium na Fakultě stavební ČVUT v Praze umožňuje uplatnit se v mnoha oborech a specializacích napříč širokým spektrem […]
číst víceRanní ptáče dál doskáče? Fikce!
Ranní ptáčata mají pověst disciplinovaných a pracovitých lidí, zatímco lidé vstávající později si často vysluhují nálepku lenochů. Ale existuje opravdu souvislost mezi časným vstáváním a kariérním úspěchem? Odpověď hledal ve své knize o denních rituálech významných osobností Mason Currey. Autor zaznamenal denní rutinu 161 spisovatelů, matematiků, architektů a umělců. A verdikt? Čas probuzení překvapivě tak […]
číst víceVysoké školy na Moravě otevírají nové obory. Reagují na poptávku trhu
Dostavba jaderné elektrárny, změna klimatu i potřeba revitalizovat krajinu. Na to všechno reagují vysoké školy na Moravě a otevírají nové obory, aby pomohly zaplnit mezery na pracovním trhu. Absolventi tak budou mít uplatnění zaručené. V Česku se chystá výstavba nových jaderných bloků. I proto bude větší poptávka po odbornících na jadernou energetiku. Vysoké učení technické se […]
číst více