Osm způsobů, jak si vybrat obor na vysoké škole

3. 4. 2025 | Pro uchazeče na VŠ
Vyber obor

Podávání přihlášek je v plném proudu. Pokud stále váháte, kam se přihlásit a co byste chtěli studovat, nabízíme hned osm způsobů, jak tento oříšek rozlousknout.

Zamyslete se nad tím, co rádi děláte

První věc, nad kterou by se člověk měl zamyslet, když si vybírá, na jaký obor se má přihlásit, jsou jeho oblíbené činnosti. Pokud například rádi kreslíte, zvažte, jestli by vám nesedělo například studium architektury nebo designu. Jestliže rádi řešíte rovnice a složité výpočty, matematika či inženýrství může být to pravé pro vás. A v případě, že vás nebaví vůbec nic, položte sami sobě otázku, co vám jde a na co máte nadání. I to vám může pomoct přijít na to, jaký obor je pro vás ten pravý.

Obecně pomáhá již během studia na střední škole vyzkoušet co nejvíc aktivit a nabízených seminářů, abyste přišli na to, co vás zajímá. Nikdy dopředu nevíte, co vám sedne a co ne, takže se vyplatí mít co největší rozhled.

Naslouchejte radám ostatních, ale zařiďte se podle sebe

Rodina a přátelé vám mohou poskytnout odlišný náhled na věc, jinou perspektivu. Ale debatování o výběru oboru musí jednou skončit a nastane čas se rozhodnout. Obecně platí, že je dobré vzít v potaz, co vám ostatní říkají. To ale neznamená, že byste se jejich rad museli držet, pokud víte, že to, co navrhují, není pro vás to pravé.

Takže pokud vaše máma říká, že byste měli vystudovat medicínu a stát se doktorem, protože jste v biologii vždycky měli samé jedničky, anebo si vaše nejlepší kamarádka myslí, že byste se měli stát umělcem, protože jste tvůrčí typ, určitě se nad tím zamyslete. Pokud se vám ale ani jedna představa nelíbí, nepouštějte se do toho.

Nebojte se, pokud věci nejdou hladce

Nevědět co chcete dělat a jaký obor by vám nejvíce seděl je to frustrující a nepříjemné. Ale nevzdávejte se, i když to není snadné! Zkoušejte dál nové věci, koníčky, činnosti či volitelné předměty. Dřív nebo později určitě narazíte na něco, co vás zaujme. 

Využijte kariérní poradenství

Další možností je kariérní poradenství. K dispozici jsou on-line testy studijních předpokladů https://www.vysokeskoly.cz/pruvodce-vyberem-skoly/. Některé střední školy mají vlastní poradkyni, která může testy zadat písemně a probrat s vámi vaše možnosti na základě vašich dosavadních studijních výsledků. Například pokud má někdo nadání na jazyky, ale s čísly mu to nejde, těžko se vrhne na dráhu matematika. Poradkyni můžete také povědět, co rádi děláte. Podle toho vám pak navrhne, jak své zájmy překlopit v kariérní plány. 

Přemýšlejte nad budoucností

Pokud vybíráte z několika oborů a nemůžete se rozhodnout, zvažte, který obor má nejlepší kariérní vyhlídky. Vystudovaný obor je často určující pro budoucí kariéru i výši platu. Zjistěte si, kolik si vydělávají lidé pracující v oboru, který chcete studovat, i jaká je po takových absolventech poptávka.

Zjistěte si požadavky oboru

Další věc, kterou byste si měli před finálním rozhodnutím zjistit, jsou požadavky oboru. Většina škol s předstihem zveřejňuje sylabus, což je program toho, co se budete učit a jaké knihy si máte přečíst. Můžete se tak dopředu ujistit, že se nebudete muset učit něco, co nechcete, nebo na co nemáte nadání a co by vám mohlo cestu k titulu zkomplikovat.

Mějte záložní plán

Není ideální upínat se jen na jeden obor. I když máte svou vysněnou volbu, určitě si prostudujte kompletní nabídku oborů a vyberte si minimálně jeden záložní obor, kdyby vám nevyšla vaše první volba. Za rok se zase můžete na svou vysněnou školu přihlásit… a nebo také můžete zjistit, že vás “náhradní” obor baví a už ho měnit nechcete.

Nespěchejte a nestresujte se

Pokud jste už vyčerpali všechny nápady a pořád netušíte, co byste chtěli studovat, dejte si od studia na chvíli pauzu. Najděte si brigádu, práci anebo cestujte a poznejte okolní svět o trochu víc. Můžete tak zjistit, co vám může nabídnout a co vy můžete nabídnout jemu. Přihlásit na vysokou školu se pak můžete, jakmile si ujasníte, co byste chtěli v životě dělat.

Zdroj: Society19, Edwards Campus, Central Michigan University, BigFuture

Další články k tématu

Nevzali mě na VŠ, co teď?

Přijímací zkoušky se vám nepovedly a nevzali vás na vysokou školu. Možná jste měli jenom špatný den, nebo vám přijetí uniklo o jediný bod. V prvé řadě …

číst více

Vyberte si obor, který vás bude bavit

Vysokoškolský obor můžete vybírat na základě celé řady kritérií. Dnes se zaměříme na jedno z těch poetičtějších, ač neméně důležitých. Tady je pět …

číst více

Studenti si připlatí za přihlášky

Někteří studenti zaplatí víc za poplatek za podání přihlášky. V závislosti na počtu škol, na které se budou hlásit, můžou přihlášky vyjít dráž i o …

číst více