Osm věcí, které by (ne)měl dělat každý stážista
Stáž je výborný způsob, jak během studia získat užitečné pracovní zkušenosti, nové kontakty a třeba si i něco přivydělat. Pro některé studenty je pak stáž vstupenkou k vysněnému zaměstnání. Na co byste se měli na první stáži zaměřit a čemu se naopak obloukem vyhnout?
Nesrovnávejte se s ostatními
Někteří stážisti mohou mít víc zkušeností než vy nebo se chovat sebevědoměji, ale je důležité si pamatovat, že jste se oba dostali na tutéž stáž. Nepochybujte o sobě. Snažte se ostatní stážisty vnímat jako vaše potenciální přátele, ne soupeře. Někdy se může zdát, že si vedou lépe než vy. Vy se ale musíte soustředit na to, abyste sami za sebe odvedli co nejlepší práci. Nemá smysl se stresovat kvůli něčemu, nad čím nemáte žádnou kontrolu.
Ptejte se, ptejte se, ptejte se
První týden stáže sedíte na poradě a váš nadřízený začne mluvit o věcech, kterým vůbec nerozumíte. Bojíte se ho přerušit, takže raději neříkáte nic a slíbíte si, že to nakonec rozlousknete sami. Ve skutečnosti byste měli udělat pravý opak. Váš šéf je tam totiž právě od toho, aby vám vysvětlil věci, kterým nerozumíte. Navíc tím ukážete, že jste aktivní a chcete se o místě, kde pracujete, dozvědět víc.
Vybudujte si vztah se šéfem
Váš nadřízený tam není jenom proto, aby vám říkal, co máte dělat. Může vás rovněž mnohé naučit, dát vám užitečné rady, jak získat po absolvování školy práci, a někdy vám dokonce v budoucnu pomoct získat stálé zaměstnání. Nebojte se ho také požádat o reference, které můžete využít po studiu. K nadřízeným se chovejte s respektem, ale přátelsky, buďte profesionální, ale otevření.
Když se vám to nelíbí, nedělejte to
Pokud jste si našli stáž a první co vás napadlo bylo „no, je to lepší než nic“, zařaďte rychle zpátečku. Smyslem stáže je totiž naučit se co nejvíc nových věcí a získat nové zkušenosti. Toho ale obtížně dosáhnete, pokud pracujete pro společnost, se kterou ve skutečnosti nechcete mít nic společného. Hledejte stáže, které vzbudí váš opravdový zájem.
Nezapomeňte navazovat kontakty
Networking! To slovo už jste slyšeli aspoň tisíckrát – a z dobrého důvodu. Navazování kontaktů je důležitou součástí každé stáže. Někdy vám totiž „kontakty“ mohou pomoct v budoucnu získat zaměstnání. Nezapomínejte se kromě práce proto také bavit se svými kolegy, ostatními stážisty, i vašimi nadřízenými. Nejenže se od ostatních můžete mnohé naučit, ale také si mezi nimi můžete najít nové přátele, kteří sdílí podobné zájmy a kariérní cíle.
Žádný učený z nebe nespadl
Většina studentů na první stáži se cítí být pod obrovským tlakem. Dělat chyby je ale lidské. Jedině tak se zdokonalíte a naučíte se, na co si dávat pozor. Pokud se budete selhání příliš obávat, akorát vám to zabrání vyzkoušet nové věci a realizovat smělé nápady, které by vás mohly kariérně posouvat dál.
Zůstaňte organizovaní
Ať už používáte klasický diář nebo aplikaci v mobilu, zapisujte si do ní všechny školní i pracovní povinnosti. Když si všechno zapíšete, bude pro vás snazší si čas rozvrhnout tak, abyste se nemuseli příliš stresovat. Hlavně si nezapomínejte zapisovat všechny uzávěrky, protože promeškat důležitý termín je jednou z nejhorších nočních můr každého studenta/ stážisty.
Buďte sami sebou… a bavte se
V práci byste se měli chovat profesionálně a platí to i pro stáž. Neznamená to ale, že se musíte přetvařovat. Nebojte se bavit se svými kolegy, čas od času si zavtipkovat a jednoduše si vychutnávat nové zážitky, které vám stáž přinese.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: College Magazine
Další články k tématu
Jak napsat perfektní motivační dopis
Motivační dopis někdy představuje rozdíl mezi zaměstnaným člověkem a tím, který musí hledat práci dál. Každý dopis musíte psát na míru pozice, na kterou se hlásíte. Existuje ale několik společných rysů, které motivační dopis posunou na vyšší úroveň a zvýší vaše šance získat zaměstnání snů. Nepište román Na žádané pozice se mohou hlásit stovky i […]
číst víceIT firmám chybí odborníci, zaměstnávají kvůli tomu studenty
S rozmachem informačních technologií (IT) potřebují firmy stále více zaměstnanců. Odborníků na trhu práce je přitom nedostatek. Firmy proto začaly spolupracovat se středními školami a zaměstnávají středoškoláky už během studií. Samy si tak vychovávají budoucí odborníky v oboru. Firmy si postupně uvědomují, že zaměstnávat studenty má své výhody. Dokládá to počet pracovních nabídek pro studenty, který čítá […]
číst více