Nihongo nórjoku šiken – mezinárodní zkouška z japonského jazyka
Zkouška pro začátečníky i pro pokročilé
Jako většina jazykových zkoušek má i Japanese Language Proficiency Test (JLPT) několik úrovní. Nejjednodušší je paradoxně úroveň N5, na kterou vám bude stačit rozumět pomalé konverzaci o základních tématech z běžného života, umět číst nejčastější výrazy a věty v jednodušších písmech hiraganě a katakaně a jen pár základních znaků v složitějším kanji. Požadavky se postupně zvyšují až k úrovni N1. Ke zvládnutí této úrovně již potřebujete rozumět rychle hovořícímu rodilému mluvčímu v širokém spektru témat a situací. Japonské centrum v Brně uvádí, že nejrychlejší student zvládl složit nejjednodušší úroveň zkoušky již po šedesáti výukových hodinách, zatímco na druhou nejtěžší úroveň potřeboval nejrychlejší student tři sta výukových hodin. Pravděpodobně však ke zvládnutí nejzákladnější úrovně budete potřebovat alespoň dvouleté studium o minimálně dvou hodinách týdně.
Pasivní dovednosti stačí
Na každé z pěti úrovní se zkouška skládá z poslechu a z porozumění čtenému textu. Jde tedy spíše o pasivní jazykové dovednosti. JLPT netestuje, zda dovedete také japonsky psát, a součátní zkoušky není ani mluvní projev. Jde skutečně o test, který obsahuje pouze uzavřené otázky typu multiple choice, kdy musíte z několika možností vybrat tu správnou variantu – trémisti se tedy nemají čeho bát.
Kde a kdy je možné zkoušku složit
Zatímco v Japonsku a v jiných asijských zemích probíhá zkouška dvakrát za rok, v České republice můžete ke zkoušce přijít pouze jednou ročně, a to v prosinci. Přihlásit se na ni však musíte podstatně dříve – obvykle už v srpnu nebo v září. Cena ve srovnání například s FCE nebo francouzskými DELF/DALF není vůbec vysoká, pohybuje se v rozmezí 500–700 Kč podle úrovně. Od roku 2010 bude probíhat tato zkouška v Brně. Studenti některých univerzit (konkrétně jde o Karlovu univerzitu, Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého a Ostravskou univerzitu v Ostravě) mohou získat přihlášku ke zkoušce od svých vyučujících. Jinak se můžete přihlásit přes Japonské centrum v Brně, pražští studenti mohou kontaktovat Česko-japonskou společnost.
Jak a kde se připravovat
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Nemusíte být nutně studentem japanistiky, abyste měli šanci se na zkoušku JLPT připravit. Japonské centrum v Brně i Česko-japonská společnost v Praze nabízí hned několik přípravných kurzů, z nichž si můžete vybrat podle svého rozvrhu. V obou centrech vás budou učit rodilí mluvčí. Kromě kurzů japonštiny si tam navíc můžete zajít například na hodiny kaligrafie nebo skládání origami, do klubu přátel japonského psího plemene akita inu, na soutěž v japonském přednesu nebo na workshop ikebany. Brněnské centrum má k dispozici kolem tří set různých učebnic a poskytuje také mnoho materiálů v digitální podobě, mnohé lze stáhnout přímo z jeho stránek. Od každého studenta japonštiny se však dozvíte, že na poslech se z učebnic nepřipravíte – ten je potřeba neustále trénovat, i kdyby jen sledováním japonských filmů a seriálů.
Další články k tématu
Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů
Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]
číst více