Mezi 1000 nejlepších škol světa je devět českých, z toho jeden nováček

29. 7. 2024 | Aktuality
QS World University Rankings

Prestižní žebříček QS World University Rankings vydal přehled nejlepších vysokých škol pro rok 2025. V top tisícovce je hned devět českých zástupců, z toho jeden úplný nováček. Ty nejlepší české školy vesměs obhájily loňské pozice.

Nejlepší českou školou je podle QS opět Univerzita Karlova. Loňský skokan si znovu o něco polepšil ve světovém srovnání. Poskočil o dvě příčky na celkové 246. místo. Loni nejstarší univerzita ve střední Evropě zaznamenala posun dokonce o 40 míst.

Na paty “Karlovce” šlape její brněnská rivalka Masarykova univerzita. Ta letos obsadila 408. příčku. Oproti loňsku tak eviduje pouze mírný propad. Absolutní jedničkou mezi českými zástupci je pak v udržitelnosti, což je jedno z kritérií, podle kterých QS žebříček sestavuje. V tomto ohledu si univerzita nevede špatně ani celosvětově, kde dosáhla až na 161. místo.

Top trojku uzavírá České vysoké učení technické v Praze. Z loňského 454. místa se posunulo nahoru o 34 pozic. Kvůli už zmíněnému kritériu udržitelnosti, které QS zohledňuje teprve druhým rokem, se loni škola propadla o víc než sto příček.

„Když loni zavedl QS zcela novou metodiku, označil jsem ji pro ČVUT za výzvu. Jsem rád, že letošní posun o 34 pozic ukázal, že výzvy plnit umíme. Zřídili jsme totiž laboratoř pro udržitelnost – tato kategorie byla vloni hodnocena úplně poprvé,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Mezi 1000 nejlepších vysokých škol se dostala ještě Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, Česká zemědělská univerzita v Praze, Mendelova univerzita v Brně a vůbec poprvé také Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. 

Žebříček World University Rankings sestavuje britská poradenská společnost Quacquarelli Symonds (QS) od roku 2004. Školy hodnotí podle devíti kritérií. Kromě udržitelnosti zahrnuje například reputaci napříč akademickou sféru a mezi zaměstnavateli, citovanost akademiků, či počet zahraničních studentů.

Žebříčku každoročně dominují školy z USA a Velké Británie. Jinak tomu nebylo ani letos. První místo už po 13. obsadil Massachusettský technologický institut, druhé místo britská Imperial College London, následovaná univerzitou Oxford, Harvardovou Univerzitou a univerzitou v Cambridge. V top desítce je jediný zástupce pevninské Evropy, švýcarské ETH v Curychu.

Zdroj: QS Ranking, Věda a výzkum

Další články k tématu

Konec bakalářek v Česku? Některé fakulty je zrušily

Už více než rok jsou aplikace Chat GPT a Open AI přístupné širší veřejnosti. Za tu dobu stihly zásadním způsobem proměnit české školství. Na některých fakultách kvůli těmto aplikacím zrušily bakalářské práce. Jinde jejich používání tolerují, studenti ale umělou inteligenci musí uvést jako zdroj. Studenti Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého od letošního zimního […]

číst více

Vysokoškoláci by v budoucnu mohli získávat univerzální evropský titul

Studenti vysokých škol v zemích Evropské unie (EU) by v budoucnu mohli získávat titul, který by uznávalo všech 27 členských států. Návrh představila Evropská komise. Záměrem je lépe propojit evropské vysoké školství a zlepšit konkurenceschopnost absolventů. „Plánem na existenci evropského titulu reagujeme na potřeby našich studentů, univerzit a jejich zaměstnanců i budoucích zaměstnavatelů dnešních studentů – a […]

číst více