Mějte náskok před ostatními – studujte nultý ročník!

1. 9. 2008 | Přijímací řízení

Nultý ročník: co to je?

Nultý ročník je jakýsi neoficiální název pro přípravný kurz k přijímacím zkouškám, který organizují jak samy univerzity a vysoké školy, tak i nejrůznější vzdělávací agentury. V obou případech se ale musíte připravit na to, že vaše rozhodnutí nastoupit do nultého ročníku mírně pocítí i vaše peněženka – někde si totiž budete muset připravit i desetitisícové částky. Nejvíce se v nabídce kurzů vyskytují ty, které připravují ke studiu právnických, lékařských či ekonomických fakult. Koncipovány jsou buď jako příprava na jednotlivé části přijímacích zkoušek, nebo svým obsahem výuky „kopírují“ první ročník standardního studia.

Nultý ročník: plusy a mínusy

Než se rozhodnete nastoupit do nultého ročníku, je dobré si uvědomit několik věcí.

Za prvé: pouhé absolvování nultého ročníku vám stoprocentní úspěch u přijímacích zkoušek nezaručí. Velmi často však bývá oproti ostatním uchazečům výhodným benefitem, zejména tehdy, absolvoval-li uchazeč kurz na škole, na níž se chce hlásit.

Za druhé: Zápisem do přípravného kurzu automaticky nezískáváte statut studenta. To s sebou samozřejmě za předpokladu, že nebudete pracovat, přináší také povinnost platit zdravotní pojištění. O ztrátě dalších studentských výhod (stipendia, karta ISIC, zlevněné jízdné atd.) ani nemluvě… Statut studenta si ale můžete zachovat třeba tím, že si přípravný kurz zapíšete spolu s pomaturitním kurzem cizího jazyka.

Za třetí: Absolvováním kurzu nezískáte žádný titul ani akreditovaný diplom, jednotlivé školy vám pouze vystaví certifikát o jeho ukončení.

Za čtvrté: Zvláště teď, kdy se kurzy začínají velmi rychle zaplňovat, nerozmýšlejte dlouho. Může se vám totiž lehce stát, že kurz, který jste si vybrali v úterý, už ve středu nebude k mání… Termíny pro podání přihlášek na většinu přípravných kurzů vrcholí právě v této době.

Za páté: Většina kurzů probíhá klasicky v dopoledních hodinách (konkrétní časy závisí na škole, kde studujete). Sice existují i takové, které vycházejí vstříc pracujícím (konají se ve večerních hodinách nebo v kombinované formě studia), nicméně jsou v menšině, a tak i zde platí: vybírejte včas!

Další články k tématu