„Máme holé lesy!“ Studenti stávkovali za klima
17. listopad je mezinárodní den studentů. Jde o jediný mezinárodní svátek, který má kořeny v Česku. Desítky studentů svůj letošní svátek využily k tomu, aby upozornily na problémy související s klimatem. Pochodem na výročí sametové revoluce završili v největších českých městech třídenní stávku za klima.
Stávky za klima se účastnili studenti z Prahy, Brna, Olomouce, Pardubic a Hradce Králové. Cílem stávky bylo upozornit na nespravedlnost a neudržitelnost současného společenského nastavení. Stávku oficiálně zahájili studenti na pražském Klárově.
„Datum 17. listopadu pro nás ale není jen symbolické, snažíme se aktivně navazovat na to, za co bojovali i naši předchůdci v roce 1989. Stavíme se i za jejich nenaplněné požadavky na zlepšení stavu životního prostředí či sociálních podmínek, protože vzpomínat nestačí,“ uvedla během zahájení Mariana Müllerová, členka hnutí Univerzity za klima.
Součástí stávky byly různé přednášky a workshopy. Během několikadenní akce chtěli protestující také nocovat na univerzitách. To měli v plánu například stávkující studenti na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Fakulta jim k tomu vyhradila dvě místnosti, i když podle vedení právě spaní na půdě univerzity jde proti myšlence protestu.
„Vedení FF UK považuje nocování v budově (…) za nijak nepřispívající udržitelnému rozvoji a energetické střídmosti. Odhad finančních nákladů pro (…) na zvýšený provoz v budově během třídenní stávky s přespáváním je cca sto tisíc korun,“ stojí na webu fakulty.
Účastníci klimatických protestů chtějí, aby vznikl klimatický zákon, který by zajistil kontinuitu české klimatické politiky. Apelují také na změnu společnosti a ekonomiky, směrem k udržitelnosti.
Stávka vyvrcholila 17. listopadu pochodem studentů v Praze a v Brně. Účastníci skandovali hesla „Máme holé lesy či „Peníze se nedaj žrát, proto jdeme stávkovat“.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: ČT24, FF UK, ČTK
Další články k tématu
Hledejte biotopové stromy s mobilní aplikací Lesodiverzita
Projekt Lesodiverzita vznikl na Katedře ekologie lesa Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze, a jak název napovídá, ubírá se především směrem k lesu a k jeho rozmanitosti. Konkrétně cílí na biotopové stromy, které lze zanášet do společné online databáze pomocí mobilní aplikace. S tou je propojen také stejnojmenný, kreativně pojatý webový portál, […]
číst víceStudujte a přitom objevujte svět
Chcete studovat a zároveň objevovat svět, zažít dobrodružství a věnovat se smysluplné práci? Zajímá vás příroda, exotické země a rozmanité kultury? Láká vás mezinárodní prostředí nebo chcete studovat v angličtině? Pokud ano, tak objevte možnosti studia na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Fakulta tropického zemědělství nabízí jedinečnou příležitost pro studující, kteří […]
číst více