Lidé po změně pohlaví budou moct získat nový vysokoškolský diplom
Nový diplom pro lidi, kteří podstoupili změnu pohlaví – s tím počítá novela zákona o vysokých školách, které by měla zrovnoprávnit jednáni se studenty. Aktuálně je v připomínkovém řízení. Pokud projde schvalovacím procesem, měla by začít platit příští rok v lednu.
„Úprava reaguje na ztíženou situaci osob po změně pohlaví při prokazování získaného vzdělání prostřednictvím dokladů o vzdělání získaných před změnou pohlaví. Vysokým školám explicitně stanovuje povinnost vydávat na žádost dotčené osoby nový diplom obsahující aktuální údaje o této osobě,“ stojí v důvodové zprávě novely.
Návrh reaguje mimo jiné i na vzrůstající počet osob žádajících o změnu pohlaví. Zatímco v roce 2013 jich bylo 47, v roce 2021 už 195. Celkem mezi těmito lety o schválení operačních zákroků změny pohlaví podalo žádost 1095 lidí.
„Pokud by tyto osoby byly nucené poskytnout původní diplomy, mohlo by to výrazně znesnadnit jejich pozici na trhu práce,“ vyjádřilo se k této problematice ministerstvo školství.
Zákonná úprava je v tomto případě nutná i proto, že některé školy lidem po změně pohlaví nový diplom odmítly poskytnout. Netýká se to ale všech univerzit – například ČVUT výměnu diplomu za dokument s jinými osobními údaji umožňuje. Funguje to tak, že absolvent diplom se starým jménem škole vrátí a obdrží nový. Pokud diplom mezitím ztratí a vrátit ho nemůže, odevzdá čestné prohlášení o jeho ztrátě.
Novela zákona nově umožní výměnu diplomu na základě doložení změny jména či rodného čísla. Za vystavení nového diplomu zaplatí absolvent poplatek o maximální výši tisíc korun.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: iDNES.cz, expats.cz
Další články k tématu
Studentky z dívčích škol mají lepší výsledky, odhalil britský průzkum
Velká Británie má na rozdíl od Česka kromě klasických „smíšených“ škol také školy dívčí a chlapecké. Podle nejnovějšího průzkumu má toto rozdělení dopad i na výsledky studentů. Studentky z dívčích škol si totiž vedou lépe u zkoušek GCSE, které britští studenti skládají zhruba v 15 letech na konci povinné školní docházky. Z průzkumu vyplynulo, že dívky navštěvující čistě […]
číst víceVŠ jako cesta k bohatství? Mezi nejbohatšími lidmi je většina s titulem
Dvacítka nejbohatších lidí světa a dvacítka nejbohatších Čechů v roce 2023. Většina z nich s vysokoškolským titulem. Mezi nimi jen hrstka odpadlíků, kteří na vysokou školu nastoupili, ale studium nedokončili. Nabízí se tak otázka, zda i v dnešní době existuje souvislost mezi vysokoškolským studiem a bohatstvím. Zamýšlel se nad tím časopis Forbes. Podívejme se nejprve blíže na první tři […]
číst více