Letní školy jsou víc než jen biflování
Snad každý student toužebně očekává prázdninové volno. Každý ho tráví jinak, ale snad všichni se snaží prožít jej alespoň trochu smysluplně. Jednou ze zajímavých zkušeností může být i účast na letní škole. Ono tam totiž nejde jen o učení.
<?xml:namespace prefix = o ns = „urn:schemas-microsoft-com:office:office“ /><o:p> </o:p>
Když se řekne letní škola, většině lidí se vybaví – škola o prázdninách, učení, když se ostatní válí někde u vody, spousta šprtů a školomilů na jednom místě, velká koncentrace informací, které se obyčejných smrtelníků vůbec netýkají…Taková vize je jednoduše řečeno – OMYL !!!
<o:p> </o:p>
Ano, je to o prázdninách, ano lidé se tam učí, ale jsou to normální studenti, kteří nemusí vybočovat ani intelektuálně ani prospěchově z řad ostatních. Jde jim jen o to dozvědět se víc a pobavit se.
<o:p> </o:p>
Obecně jsou letní školy soubor kurzů nebo přednášek spolu s kulturním programem. Je tedy čas jak na vzdělávání, tak i na zábavu a kulturní vyžití, které někdy bývá dokonce větší. Cílem není pouze učit se, ale poznat kulturu hostující země a jelikož tyto školy jsou mezinárodní, i kulturu, zvyky a zábavu ostatních.
<o:p> </o:p>
Samozřejmě závisí na typu letní školy, který si vyberete. Jsou jazykové, odborné, praktické, vedené formou workshopů a kulturní. Dokonce i sportovní a řemeslné, zde však nejde o obec studentskou. Někdy jsou podmíněné věkem, jindy studiem vysoké školy či přímo stupněm tohoto studia, jsou ale i letní školy pro středoškoláky.
<o:p> </o:p>
Člověk na nich získá nejen nové zkušenosti a zážitky, kamarády z různých koutů světa a kontakty na přednášející a experty ve svých oborech, ale i kredity, které mu za jistých podmínek mohou být započítány do studia, různé certifikáty (zvláště jazykové) a osvědčení o účasti, která se hodí nejen při studiu a pro následující práci, ale i při přijímacích řízeních na vysoké školy.
<o:p> </o:p>
Za tyto letní kurzy se ale platí. Zvláště u těch zahraničních mohou částky naběhnout do výšin, kam obyčejný student nedohlédne. Jedním z řešení by mohlo být hodně šetřit, ale lepší je využít nabídku slev (např. závislých na datu přihlášení), různých stipendií – od škol hostujících i vysílajících nebo od nadací a jiných institucí. Peněžní pomoc někdy nabízí i velvyslanectví hostujících zemí u nás nebo různá ministerstva. Jednotlivé možnosti jak finanční podporu získat bývají popsány přímo u nabídek letních škol.
<o:p> </o:p>
Velkým problémem také je, jak se o nabízených školách dozvědět. Žádná centrální nabídka totiž neexistuje, a tak je to hlavně na iniciativě uchazeče. Prvním záchytným bodem by mělo být studijní oddělení a oddělení zahraničních styků vaší školy, dále různé instituce a ministerstva a v neposlední řadě internet, který na vás, po zadání hesel: letní škola, summer school či sommerschule, doslova vyplivne stovky odkazů.
<o:p> </o:p>
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
<SPAN style=“FONT-SIZE: 12pt; FONT-FAMILY: “ Times mso-fareast-font-family: ?Times New Roman?; mso-ansi-language: mso-fareast-language: CS; mso-bidi-language: AR-SA?>Většina webových stránek těchto škol a programů stále obsahuje nabídku z minulého roku. Můžete se tedy informovat i na průběh a ohlasy účastníků. Obnoveny by měly být během následujících dvou až tří měsíců.