Krok po krůčku: Problémy s učením? Pomůže psycholog i internet

1. 12. 2008 | Rady maturantům

Proto se nestyďte a v případě, že se dlouhodobě „necítíte ve své kůži“, určitě navštivte školního či klinického psychologa. Možná pak zjistíte, že problém je jinde, než jste si doposud mysleli – od nedostatečného spánku až třeba po neschopnost se správně učit. My jsme se například s našimi dotazy obrátili na Pedagogicko-psychologickou poradnu Ostrava. Své osobní zkušenosti s problémy středoškolských studentů a také rady, kde hledat pomoc, nám poskytla paní PhDr. Danuše Matýsková.

S jakými problémy studenti do poraden nejčastěji přicházejí? V posledních letech se počet středoškolských studentů, žádajících poradenskou intervenci (zejména v otázce volby dalšího vzdělávání), snižuje. Je to pravděpodobně dáno mj. tím, že narostl počet zdrojů, kde mohou získat ucelené a podrobné informace týkající se dalšího studia (internetové portály a stránky jednotlivých škol apod.). Stabilní je počet těch studentů, kteří již na základní škole byli v kontaktu s poradnou, byla u nich např. diagnostikována specifická porucha učení a problémy přetrvávají i na střední škole. Ti projdou kontrolním psychologickým a speciálně pedagogickým vyšetřením, které zjistí aktuální stav poruchy a doporučí další vhodné postupy. Občas se na nás obrátí studenti, kteří potřebují řešit efektivitu samostatné studijní přípravy, otázky zkouškového stresu apod. Osobnostně citlivější studenti a ti, kteří řeší závažnější osobnostní, vztahové a rodinné problémy, se často obracejí na klinické psychology nebo na Poradnu pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy. Mohou také využívat služeb Linky důvěry, internetového poradenství atd…

Co konkrétně nejvíce trápí budoucí maturanty, např. krátce před závěrečnou zkouškou, a jak jim s těmito jejich problémy pomáháte, co jim radíte? Závisí na povaze problému, který je vždy individuální a jako takový je i řešen – může to být specifická porucha učení, nevhodný systém domácí přípravy, zkouškový stres…

Co studentům zpravidla doporučujete k překonání stresu? Také zde je to vždy individuální – obecně pak platí dodržování zásad duševní hygieny, dostatek odpočinku, spánku, nácvik relaxace, vhodné rozvržení učební přípravy, efektivní postup při učení… Jako inspiraci k efektivitě učení doporučujeme mj. i webové stránky www.infoabsolvent.cz, sekce „Problémy při studiu“, „Nejde mi učení“, „Jak se efektivně učit“.

Za nakolik přetěžující pokládáte současnou výuku zejména v posledních ročnících středních škol v rámci českého školského systému? Myslíte, že ji studenti zvládají psychicky dobře? Otázku nelze přesně zodpovědět, protože střední školy jsou různé, s různě obtížnými obory, různými nároky. Navíc v dnešní době skutečnost, že student střední školu nezvládá, je často způsobena i nevhodnou (nereálnou) volbou střední školy. Na většině SŠ je nadbytek volných míst a žák, který měl již na základní škole problémy s učením a horší prospěch, se snadno dostane i na náročnou střední školu, neboť většina SŠ nemá přijímací zkoušky. V takovém případě pak se studentem řešíme změnu oboru nebo školy podle jeho reálných individuálních možností a schopností.

Další články k tématu