Jaké to je studovat na vozíčku
Přesný počet vozíčkářů studujících na této univerzitě není znám, neboť se žádným způsobem nemonitoruje. „Na UK studovalo k 31. prosinci 2007 celkem 116 studentů se speciálními potřebami. Jsou to však lidé, kteří v souvislosti se svým zdravotním znevýhodněním požádali fakultu o modifikaci studijních podmínek, a fakulta je tak měla možnost zaznamenat. Celkový počet je tedy pravděpodobně mnohem vyšší. Nejvíce jich studuje na FF UK a PedF UK,“ říká tiskový mluvčí UK Václav Hájek. Mezi studenty se speciálními potřebami se ovšem řadí i ti, kteří mají jiný než jen pohybový handicap.
Překážkou v rekonstrukci nejsou jen finance Zajistit, aby všechny budovy Univerzity Karlovy byly pro osoby se sníženou mobilitou maximálně přístupné zvnějšku i uvnitř, je velmi obtížný úkol. Je to dáno nejen tím, že mnohé z univerzitních budov patří mezi památkově chráněné, a tak jsou možnosti jejich architektonických úprav velmi omezené, ale také tím, že většina se nachází v centru Prahy, kde se často obtížně parkuje a vozíčkáři jsou závislí na nízkopodlažní dopravě. Přeměně na bezbariérové prostory také brání celkově zastaralá architektonická koncepce, která na vozíčkáře v době svého vzniku ještě nemohla pamatovat, a samozřejmě také finance…
Podle Václava Hájka však UK vyvíjí v této oblasti maximální snahu. „Úpravy studijního prostředí jsou v kompetenci jednotlivých fakult. UK využívá možnosti podávání rozvojových programů, které vyhlašuje MŠMT. Každoročně jsou fakultami a součástmi UK podávány projekty, které jsou zaměřeny na zkvalitňování služeb poskytovaných studentům se speciálními potřebami. Uvědomujeme si také, že je důležité průběžné vzdělávání pracovníků v této oblasti.“
Na jednotlivých fakultách je pro studenty se speciálními potřebami k dispozici vždy jedna kontaktní osoba, která má na starosti jejich studijní záležitosti, radí jim ohledně individuálního studijního plánu, řeší různé úpravy studijních podmínek atd. (více o jejich kompetenci viz Opatření rektora č. 25/2008). Mimoto pro studenty se speciálními potřebami organizuje UK projekt Asistence při studiu na Univerzitě Karlově, který by jim měl studium alespoň částečně usnadnit.
Přístupnost jednotlivých budov: někde velký oříšek, jinde plná vstřícnost To, do jaké míry jsou či nejsou jednotlivé budovy UK k lidem s omezenou pohybovostí vstřícné, začala univerzita ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT zjišťovat již před více než třemi lety. Konkrétní průzkum však mohli nejlépe provést jen sami handicapovaní studenti, kteří se s překonáváním překážek na jednotlivých fakultách museli (a stále musejí) potýkat téměř denně. A jaká je tedy situace?
- Areál Karolinum
(rektorát UK, Informačně-poradenské centrum, Filozofická fakulta, CESES Fakulty sociálních věd, katedry jazyků Pedagogické fakulty)
Právě Karolinum patří mezi ty nejstarší, a tedy i k vozíčkářům méně vlídné, univerzitní budovy. Vozíčkáři zde narazí na problém hned u vchodu, kdy musejí zpravidla využít pomoc někoho dalšího. Vchody do hotelu UK a do Informačně-poradenského centra, katedry jazyků PedF a na Ústav teoretické a komputační lingvistiky FF jsou však bezbariérové. Také ne zcela všechny trasy na jednotlivých patrech je možno překonat na dvou kolech, i když většina místností s většími či menšími překážkami (například těžké dveře, které navíc může odemknout pouze vrátný atp.) přístupná je. Bezbariérové toalety tu nejsou.
- Areál Jinonice
(Fakulta humanitních studií; Katedra sociální práce, Ústav politologie a Ústav informačních studií Filozofické fakulty; Instituty sociologických studií, politologických studií a mezinárodních studií Fakulty sociálních věd)
Jinonický areál je v provozu od roku 2000 a díky svému modernímu architektonickému řešení je velmi dobře připravena také na své handicapované studenty. Ti tu nenarazí na žádné těžké vchodové dveře, pohyb mezi patry jim usnadňuje několik výtahů a nájezdové plošiny. Jen chodby na jednotlivých patrech by mohly být širší. V areálu se nachází i prostorná menza a bezbariérové toalety, i když ty nejsou v každém patře.
- Katolická teologická fakulta
Aby se mohli vozíčkáři do této budovy dostat, musejí nejprve zazvonit na vrátného, který je posléze pustí zadním vchodem. K budově je možné celkem pohodlně zajet také autem.
Ze tří schodišť, které v budově jsou, mohly být rampou opatřeny pouze dvě, ale po domluvě lze překonat i to třetí. Pro přístup do knihovny a studovny mohou vozíčkáři využít malého výtahu, ovšem to jen s pomocí někoho dalšího. Bezbariérové toalety zde chybí.
- Evangelická teologická fakulta
Vstup do této budovy je bezbariérový, nechybí ani bezbariérové toalety (jsou však pouze v přízemí). Do knihovny se lze dostat výtahem stejně jako do všech stěžejních místností. Menší překážkou možná mohou být těžší kovové dveře.
- Husitská teologická fakulta
Budova HTF je památkově chráněná, a je tedy vystavena jistým rekonstrukčním omezením. V budově se nachází multifunkční schodolez.
- Právnická fakulta
Při vstupu do budovy PF narazí vozíčkáři na schody, které nejsou opatřeny plošinou. Dovnitř se ale dostanou vjezdem pro auta, kdy nejprve musejí zazvonit na vrátného a následně vyjet do budovy nákladním výtahem. Ve vstupní hale, u vstupu do chodby je na schodech namontována kovová plošina. Do vyšších pater se může vozíčkář dostat opět jen nákladním výtahem v zadní části budovy. Prostory knihovny, menzy a sociální zařízení v suterénu jsou bez bariér.
- Filozofická fakulta
(hlavní budova FF)
U hlavního vchodu je několik schodů bez plošiny, ale po zazvonění na vrátného se vozíčkáři dostanou dovnitř zadním vchodem a dále do budovy malým výtahem. Pro použití výtahů uvnitř fakulty je nutno mít klíč, který je k vypůjčení na vrátnici. Jinak bezbariérové vstupy do některých učeben jsou místy omezeny prahem nebo úzkými dveřmi. V celé budově jsou tři bezbariérová WC.
- Přírodovědecká fakulta
(děkanát, katedry geologie, geografie, demografie, Mapová sbírka UK)
Katedry a ústavy této fakulty jsou rozesety po celé Praze, my se však v našem přehledu zaměříme pouze na její hlavní budovu. Jediný bezbariérový vchod do ní vede z postranní ulice a otevírá se čipem. Zařízení pro detekci čipu je ovšem pro vozíčkáře tak vysoko, že k němu musí nejprve zdolat krátký, ale strmý nájezd. Jednotlivá patra budovy jsou propojena výtahem. Problémy nastávají snad jen při vstupu do jednotlivých učeben, neboť dvoukřídlé dveře sám vozíčkář neotevře a pak samy ani nedrží. Ve většině budov PřF chybí bezbariérové WC. Asi nejhůře z hodnocení vozíčkářů pak vyšla Katedra didaktiky a učitelství chemie na Albertově, Katedra botaniky a Ústav pro životní prostředí v Benátské ulici a studijní oddělení, které se nachází v Botanické zahradě UK. Tyto jsou pro vozíčkáře spíše velkým tabu nežli vlídným studijním prostředím.
- Matematicko-fyzikální fakulta
(děkanát, Fyzikální ústav)
Hlavní budova v ulici Ke Karlovu je pro vozíčkáře jen těžko přístupná. A když už se do ní dostanou, narazí na problémy v hlavních učebnách, které nejsou pohybu na vozíku nijak přizpůsobeny. Vozíčkáři zde nenajdou ani jedno bezbariérové WC. Budova na Malostranském náměstí, kde sídlí Katedry informatiky a Laboratoř Carolina, a Matematický ústav v Karlíně jsou oproti tomu – díky nedávné rekonstrukci – pro studenty na vozíčku velmi dobře přístupné zvenku i uvnitř. Relativně bezbariérová (byť někdy s pomocí někoho dalšího) je i hlavní budova libeňského komplexu Trója, kde se mj. nacházejí také koleje MFF.
- Pedagogická fakulta
(hlavní budova)
Vstup do budovy je bezbariérový, vnitřní prostory pak vybaveny schodišťovou plošinou a výtahem. Přístupné jsou všechny učebny (kromě jedné, do níž vedou schody), méně přístupné jsou už uvnitř. Místnosti jsou totiž zpravidla vybaveny lavicemi, kam se člověk na vozíku nevejde. Bezbariérové WC je ve dvou patrech z celkových čtyř. Budova PedF v Myslíkově ulici je zcela bezbariérová.
- Fakulta tělesné výchovy a sportu
Do budovy se vozíčkáři dostanou buď s pomocí vrátného, na nějž si ovšem není jak zazvonit, nebo vedlejším vchodem, který je již plně bez bariér. Všechny budovy jsou vozíčkářům přístupné, ať už s pomocí výtahů nebo plošin, pouze v budově H se nedostanou do druhého podlaží. Menza je prostorná, bezbariérové toalety se z celého rozlehlého areálu nacházejí jen v přízemí budovy B a u nového multifunkčního areálu, kde jsou vozíčkářům přizpůsobeny také šatny.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
- s využitím publikace „Informace pro studenty se speciálními potřebami na Univerzitě Karlově v Praze“ (odkaz zde)
(Pozn.: zmíněná publikace, z níž vychází také tento článek, byla vydána v akademickém roce 2007/2008. Veškeré rekonstrukce a úpravy, které byly provedeny na jednotlivých budovách UK po jejím vydání, proto nejsou v textu zahrnuty.)