Hraní hudby v dětství pozitivně ovlivňuje mysl ve stáří, tvrdí studie
Vědcům se podařilo najít spojení mezi hraním na hudební nástroj v dětství a mentální kondicí v seniorském věku. Podle studie konané na Univerzitě v Edinburghu má hudba pozitivní vliv na kognitivní funkce mozku.
Vědci ze skotské univerzity testovali dvě skupiny lidí. V té první byli senioři, kteří v dětství hráli na hudební nástroj. V té druhé ti, kteří se hraní věnovali jen okrajově nebo vůbec. Hudebníci měli lepší kognitivní dovednosti i v případě, že pocházeli z horšího socioekonomického zázemí a neměli vysokoškolské vzdělání.
Test kognitivních dovedností zahrnoval číselnou analýzu, test prostorové představivosti a verbálních schopností. Studie se zúčastnilo celkem 366 respondentů. Z toho 117 uvedlo, že mají zkušenost s hraním na hudební nástroj – převážně během dětství a dospívání. Nástrojem, na který nejčastěji hráli, byl klavír, následoval akordeon, dudy, kytara a housle.
Hraní podle vědců vedlo k malému, ale zaznamenatelnému vylepšení kognitivních schopností. „Výsledky jsou dalším důkazem toho, že mentálně náročné činnosti, jako je hra na hudební nástroj, ovlivňují schopnost myslet,“ říká k výsledkům studie Judith Okelyová, vyučující psychologie na Napier University
„Hudba má toho tolik co nabídnout. Je to zábavná společenská činnost. Je vzrušující zjistit, že hraní na hudební nástroj může přispět k lepším kognitivním dovednostem,“ dodává Katie Overyová z hudební školy v Edinburghu.
Profesor Ian Deary, z centra pro kognitivní stárnutí a kognitivní epidemiologii na Univerzitě v Edinburghu, nicméně přílišné nadšení krotí. Připomíná, že zlepšení dovedností bylo jen malé. „Na výzkum se ale vyplatí dál navázat,“ připustil Deary.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj: The Guardian
Další články k tématu
Mladým vědkyním s dětmi pomáhají granty i technologie
Zapojení otce, technologie a grant. To jsou podle dvou mladých vědkyň, které oslovil server CzechCrunch, tři klíčové „ingredience“ pro zvládání kariéry a rodiny. V jejich případě šlo konkrétně o grant Martiny Roeselové, který každý rok uděluje Nadační fond IOCB Tech. Podporuje mladé vědkyně a vědce působící v přírodních vědách, kteří chtějí spojit vědecký výzkum a péči o […]
číst více10 studentských vynálezů, které dobyly svět
Dějiny jsou plné studentů, kteří již během univerzitních let přišli s převratným objevem. Nejeden z nich způsobil revoluci. Některé vynálezy zatím na své místo v každodenním životě čekají, bez jiných bychom se už dnes neobešli. Chytrá sluchátka Chytrá sluchátka vymysleli Parth Gaggar a Vijay Jain z indické univerzity IIT Roorkee. A jak poznáte chytrá sluchátka od těch „hloupých“? […]
číst více