„České školy neumí pracovat s talenty“, zní závěr konference
Konference na téma Talent v České republice aneb Strategie udržitelnosti, společenská odpovědnost firem a vzdělávání se konala v polovině června 2011 v rámci platformy Byznys pro společnost a ve spolupráci s místopředsedou Senátu ČR Petrem Pithartem. Partnery akce byly Skupina ČEZ, Tesco SW a Agentura PubliCon. Na konferenci se sešli zástupci velkých firem i školských institucí a pokoušeli se hledat odpovědi na otázku, jak české vzdělávání zachází s mladými talenty.
Na konferenci se nejčastěji ozývala kritika směrem ke spolupráci mezi středními a vysokými školami, ale i poukázání na nedostatek financí a motivace s nadanými žáky pracovat. Především se ale hovořilo o nepřipravenosti absolventů na požadavky pracovního trhu. Přednášející se shodli, že české školství je orientované na tradiční hodnoty, které ale současné Generaci Y (děti narozené asi 1982–1995) nenabízejí příliš možností, jak se rozvíjet a uplatnit.
Návrhy, které by mohly pomoci situaci zlepšit, navrhují následující kroky: podporovat tvůrčí atmosféru, inspirovat studenty vhodnými vzory, vytvořit platformu pro spolupráci škol a veřejného sektoru a v neposlední řadě aktivní vyhledávání talentů a jejich podpora (např. formou stipendií).
Zdroje: Aktuálně.cz, Publicon
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroj fotografie: Aktualne.cz
Další články k tématu
Vysokoškolský učitel je taky jenom člověk
Cest k učitelské profesi je několik. Buď si vyberete některý z oborů na pedagogické fakultě anebo se rozhodnete udělat si doktorát. V druhém případě si totiž budete muset na univerzitě také něco odučit. Ze studenta se tak poměrně rychle stanete pedagogem, což rozhodně není snadné. Takže jaký je pohled z druhé strany přednáškové haly? Jak se žije vysokoškolským […]
číst více