Alternativní bydlení pro studenty: flat buddies

26. 11. 2014 | Studentský život

„Do programu Flat Buddy jsem se rozhodla jít proto, že jsem chtěla poznat jejich kulturu,“ konstatuje studentka žurnalistiky na FSV UK Kateřina Sýsová (21). „Předtím jsem bydlela na koleji s mediky a biology, kteří se vždycky večer učili. Jenže já jsem chtěla něco podnikat. Říkala jsem si, že s Američany to bude lepší.“

Kontakty jsou základ

Stát se spolubydlícím amerických vysokoškoláků s sebou nese řadu výhod. Kromě navázání mezinárodních kontaktů a trénování mezikulturních dovedností je přínosem i to, že čeští studenti neplatí nájem a navíc si zadarmo procvičí angličtinu. Program Flat Buddy funguje zatím jen v Praze. Mohou se ho zúčastnit pouze studenti Univerzity Karlovy a FAMU. Tyto vysoké školy totiž zastřešují CIEE akademicky. Američtí studenti jsou ubytováni hlavně na bytech, ale také na koleji na Vyšehradě a v českých rodinách. Čeští flat buddies s nimi sdílí byty i kolej. „Spolupracujeme s velkým počtem amerických univerzit, tento semestr máme 190 studentů z cca 64 univerzit,“ říká Veronika Tobiašová, Housing Manager z CIEE. „Příští semestr očekáváme kolem 220 až 230 studentů. Flat buddies máme tento semestr 45. Většinou nám počet studentů stoupá v letním semestru,“ dodává Tobiašová. Pokud chcete být flat buddy, musíte absolvovat přijímací pohovor. Centrum CIEE se nachází na Vyšehradě. Výběr z uchazečů pak probíhá na základě jejich jazykových dovedností, ale třeba i schopnosti být dobrým průvodcem českou kulturou či časově se přizpůsobit americkým studentům.

Domorodec – nejlepší průvodce

Ne nadarmo se říká, že nejlepším průvodcem po městě je ten, kdo v něm už nějaký ten čas bydlí. Zná místní podniky a bary, ví, kde co levně nakoupit. Má prostě přehled. A to není jediné plus. „Je to užitečné, když potřebujete jít třeba k doktorovi, váš flat buddy vám se vším pomůže,“ podotýká Emily Gibson (21), která na pražské FAMU studuje film. Dvacetiletý Thomas Davant, student filmu a francouzského jazyka si libuje: „Od prvního okamžiku v Praze jsem rád, že s námi čeští studenti jsou. Včera jsme se například bavili o historických událostech sedmnáctého listopadu a také o českém prezidentovi.“ Že je spokojenost oboustraná, potvrzuje i Kateřina Sýsová: „Na amerických studentech se mi líbí jejich bezprostřednost, i to, že nedělají z ničeho problémy. Jsou takoví otevřenější a příjemní. Jsou jiní, některé věci mě trochu štvou, třeba si po sobě tolik neuklízí, ale jsou tolerantní a veselí.“

Jedině Praha

CIEE centra se nacházejí v několika evropských městech – v Seville, Barceloně, Paříži, Londýně, Berlíně či v Dublinu. Praha je po Seville druhým největším centrem Council on International Educational Exchange v Evropě. Unikátní je, že program Flat Buddy funguje v Evropě zatím jen v Praze. Některá centra však uvažují o jeho zavedení. Zapojit se do tohoto programu je rozhodně cenná zkušenost pro obě strany. Jak dodává Maribel Moses (20), studentka filmu a sociologie: „Nevím, co bych jinak v Praze dělala, kdybych nebydlela s českými studenty.“

Foto: Lucie Teplá

Odkazy:

http://www.cieeprague.cz/

http://www.ciee.org/

v případě zájmu zapojit se do programu Flat Buddies kontaktujte V. Tobiašovou – e-mail: vtobiasova@ciee.org

Další články k tématu

Ministerstvo školství jedná o zavedení studentských půjček

Tři až sedm tisíc korun měsíčně pro studenty vysokých škol. To by v budoucnu mohly umožnit takzvané vratné granty, o kterých momentálně jedná ministerstvo školství. Peníze by studenti vrátili až poté, co by začali pracovat. Půjčky by měly pomoci hlavně studentům, kteří by si jinak nemohli dovolit studium. „Hlavně chceme pomoci mladým lidem, kteří nejdou studovat […]

číst více