Ministerstvo školství zhodnotí absolventy VŠ

10. 11. 2010 | Aktuality

11. listopadu 2010 bude v rámci projektu MŠMT Reforma terciálního vzdělávání zahájeno šetření zaměřené na hodnocení profilu čerstvých absolventů vysokých škol a také na spolupráci mezi vysokými školami a zaměstnavateli.

Průzkum bude probíhat přibližně jeden až dva měsíce, a to tzv. metodou CAWI, tedy vyplňováním dotazníku pomocí internetové aplikace, ke které dostanou vybraní respondenti unikátní přístup. Vybráni a osloveni budou odpovědní zástupci firem a státní správy, kteří mají zkušenosti s trhem práce a absolventy vysokých škol. Na realizaci výzkumu a výběru respondentů s MŠMT spolupracuje Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR a další významné instituce.

Posláním šetření je především zjistit, jaký je vztah poptávky a nabídky po absolventech vysokých škol v hlavních skupinách oborů a stupňů dosaženého vzdělání (bakalářský, magisterský, doktorský) a také identifikovat možné překážky větší diverzifikace systému terciárního vzdělávání na straně zaměstnavatelů. Mimoto se průzkum pokusí zjistit názory zaměstnavatelů na dovednosti absolventů a jejich představy o ideálním profilu absolventů různých stupňů vysokoškolského vzdělání. Výzkum se rovněž zaměří na spolupráci vysokých škol a průmyslu v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a pokusí se identifikovat bariéry, které v současné době v této oblasti existují.

Výzkum pro MŠMT provede firma SC&C vybraná ve výběrovém řízení. Jeho výsledky budou využity při přípravě reformy terciárního vzdělávání a v zájmu zkvalitnění diskuse na toto téma budou zpřístupněny i široké odborné veřejnosti.

Zdroj: tisková zpráva MŠMT

Další články k tématu

Průzkum UPOL: Filozofové chtějí podnikat, nejvyšší plat chtějí medici

Každý čtvrtý student Univerzity Palackého v Olomouci chce po absolvování podnikat. Vyplývá to z průzkumu, kterého se zúčastnilo přes 1500 respondentů. Do podnikání se nejčastěji chtějí pustit studenti z filozofické fakulty a fakulty tělesné kultury. Nejvyšší nástupní plat pak chtějí studenti lékařské fakulty. Zájem o podnikání oproti roku 2012 narostl o pět procent. Nejvíc studentů chce ale stále […]

číst více

Čeho se bojí mileniálové a generace Z?

Mladí lidé si v zaměstnání nejvíce váží dobré firemní kultury, flexibility práce a nároků na udržitelnost. Nejvíc je tíží životní náklady. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která se ptala mileniálů a generace Z. Průzkumu, který se koná jednou ročně, se účastnilo 44 zemí světa. Mileniálové jsou lidé narození přibližně mezi lety 1983 až 1995, […]

číst více