Afrika: kontinent pro vaše studium?
„Černý kontinent“ si cestu k zahraničním studenům stále hledá. Pokud už nějaké možnosti jsou, vážou se většinou výhradně na Jihoafrickou republiku (JAR). Dále pak platí: kdo chce do Afriky, musí hledat i jiné cesty. Některé z nich vám v tomto článku také představíme.
Vysoká škola
Co se Afriky týče, nejsnadněji se na její vysoké školy dostanete zřejmě přes studium Afrikanistiky. Tu je v současnosti možné studovat pouze na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové (více v tomto článku). Zdejší katedra politologie má vazbu na soukromou Univerzitu Jeane Peiageta v Praie na Kapverdských ostrovech (tříměsíční pobyt), státní univerzitu Cabo Verde v Praie (tříměsíční nebo prázdninový pobyt) a státní univerzitu v Akkře v Ghaně. Poslední jmenovaná škola navázala partnerství mimo jiné také s Mendelovou univerzitou v Brně. Více informací najdete např. na tomto webu.
Střední škola
Možnost studia v Africe nabízí také střední školy. Například organizace AFS působí v 65 zemích světa a podporuje mezikulturní vzdělávání. Díky ní se mohou i čeští středoškoláci dostat do škol v JAR či v Egyptě. Žáci bydlí v hostitelských rodinách a účastní se života místní komunity. Podmínkou je věk mezi 15–18 lety a aktivní angličtina.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Jiné možnosti?
Jazykové kurzy
Další možností, jak studijně vycestovat do Afriky, je zúčastnit se některého z jazykových kurzů. V tomto případě jde téměř výhradně o nabídku kurzů anglického jazyka v Jihoafrické republice. Jde většinou o kvalitní jazykové školy, které si ale také musíte zaplatit. Dvoutýdenní kurz s ubytováním vyjde asi na patnáct tisíc korun, letenku a další výdaje si musíte uhradit sami. Tipy na některé kurzy najdete např. na servru Studymix nebo Student Agency.
Zajímavou možností je také zkusit např. studium arabštiny v marockém Rabatu (Sprachcaffe International) nebo v Egyptě (různé studijní programy a letní školy).
Práce
V Africe nečekejte klasické work & travel programy, které můžete absolvovat například v USA. Celou organizaci musíte vzít na svá bedra, protože pracovní program v Africe nenabízí v ČR žádná agentura. Jste-li ale dost odvážní, můžete požádat o pracovní víza pro mladé lidi na jeden rok, které poskytuje například Jihoafrická republika. Podmínkou je znalost angličtiny, věk pod 25 let a zajištěná práce již před odjezdem. Více informací najdete na stránkách ambasády JAR v Praze.
Dobrovolnictví
Různé dobrovolnické programy jsou asi nejsnazším způsobem, jak vycestovat do afrických zemí a poznat místní kulturu v její opravdovosti. Organizace nabízející dobrovolnickou práci po celém světě sdružuje databáze Evropské dobrovolné služby. Zajímavé programy, na které můžete vycestovat v podstatě okamžitě, nabízejí také jiné organizace (např. INEX-SDA).
Další zdroje:
Zdroj fotografií: stock.xchng
Další články k tématu
Čtvrtstoletí s Erasmem. Do zahraničí vyjelo přes 400 tisíc Čechů
Evropský stipendijní program Erasmus funguje v Česku již 25 let. Za tu dobu se do něj zapojilo přibližně 411 tisíc Čechů. Nejčastěji šlo o vysokoškolské studenty a pracovníky. Od roku 2014 je program pod názvem Erasmus+ otevřený i žákům základních a středních škol, učitelům, pracovníkům s mládeží nebo sportovním trenérům. Jen loni do zahraničí s Erasmem vyjelo […]
číst víceČeši se zhoršili v angličtině. Slováci se naopak zlepšili
Česko se letos propadlo v mezinárodním srovnání znalosti angličtiny. Mezi 113 zeměmi světa hodnocenými v rámci English Proficiency Index (EPI) skončilo na 26. místě. Ve srovnání s loňským hodnocením si tak o tři příčky pohoršilo. Zlepšení naopak zaznamenali Slováci, kteří předběhli Čechy a skončili 18. „Přestože se dlouhodobě diskutuje o nízké úrovni výuky angličtiny na základních školách, […]
číst více