Téma:all
Držte si klobouky, semestr začíná! Ale co s tím dělat?
Konec zábavy, pozdního vstávání a letního nicnedělání. Většina vysokoškoláků v nadcházejícím týdnu opět zasedne do školních lavic. Jak se snadněji vyrovnat s náhlou proměnou z turisty či brigádníka na pokorného studenta? Především prváci v těchto dnech hledají útěchu a pochopení s jejich předškolní horečkou, proto přicházíme s „odbornou pomocí.“ Přečtěte si pár doporučení, která sice díru do světa neudělají, ale třeba vám zlepší náladu.
číst víceZahraniční stáž? Do pěti let žádný problém!
Plánujete strávit semestr na univerzitě v zahraničí? Do pěti let by vám k tomu měly stačit pouze zájem o studium a předpoklady pro jeho úspěšné zvládnutí. Vyplývá to ze slov ministryně školství Petry Buzkové, která představila dlouhodobý projekt zaměřený na zkvalitnění úrovně českých vysokých škol.
číst víceVíte, kam si schovat tahák?
Protože je konec tohoto školního roku na dohled, je dobré vědět, jak ho úspěšně zvládnout. I když je podvádění tou horší možností, často je zcela nevyhnutné. Víte jak podvádět tak, aby jste nebyli odhaleni? Umíte schovat dobře napsaný tahák?
číst víceChcete hostit zahraničního studenta?
O cestách do zahraničí toho na tomto místě už bylo napsáno mnoho, přemýšleli jste však někdy v „opačném směru“? Pověstná druhá strana mince otevírá otázku – co takhle nabídnout zahraničnímu studentovi na pololetí či na celý rok ubytování přímo ve vaší rodině?
číst víceAu-pair v Německu. Co to obnáší?
Prázdniny už klepou na dveře. Studenti se nemohou dočkat, až odhodí aktovky a učebnice do kouta, ale mnoho školáků zároveň řeší problém. Jak nejlépe naložit s dvouměsíčním odpočinkem? Podobné dilema trápilo minulý rok Pavlu Mrkvičkovou, dvacetiletou studentku brněnské Masarykovy univerzity. Rozhodla se, že bude pracovat i v létě. „Lákala mě možnost vyjet za výdělkem do zahraničí. Na internetu nabízeli práci au-pair v Německu, tak jsem si řekla, že to není špatný nápad.“
číst víceJak přežít peklo aneb 7 rad do zkouškového období
Studenti se pomalu ale jistě přesouvají z tepla útulných kaváren a restaurací do svých domovů. Z jejich obličejů lze vypozorovat jindy nevídanou nervozitu. Knihovna praská ve švech. Co se děje? Nejstrastiplnější část vysokoškolského života se blíží mílovými kroky. Za několik dní začíná zkouškové období. Jak přestát bez následků tuto nevábnou dobu, kdy si ostatní užívají letních radovánek, zatímco vy se topíte v knihách? Přinášíme několik rad, které vám pomohou zmírnit vaše trápení:
číst víceJaké jsou možnosti studia v zemích EU?
Počet studentů, kteří část svých studií stráví v zahraničí, neustále roste. Zaměstnavatelé chtějí po absolventech nejen chuť dále se vzdělávat nebo rozhodovat se a nést zodpovědnost, ale také (a především) jazykové schopnosti. Právě lepší osvojení si jazyka a také poznání jiné země jsou důvody, které vedou mladé lidi ke studiu v zahraničí.
číst víceEvropský parlament mládeže: Příležitost vyzkoušet si politiku
Nebaví Vás poslouchat stále stejné řeči českých politiků? Říkáte si: „Už abych byl(a) na Grossově místě já,“ ale nevíte, kde začít? Právě Vám je určen Evropský parlament mládeže (EYP), sdružující přes 30 národních komisí z evropských zemí. „Tato organizace dává šanci mladým lidem podrobně se zabývat celosvětovými problémy. Můžete cestovat a poznat lidi z různých koutů Evropy,“ říká student brněnského Gymnázia Řečkovice Filip Ondra. „Ale jde především o zábavu a získávání nových zkušeností“, dodává s úsměvem.
číst víceKoleje v novém: Vyplatí se tam ještě bydlet?
Už od příštího roku bude zavedena reforma, která od základů změní dosavadní studentské bydlení. Ministerstvo končí s dotacemi na ubytování, koleje půjdou nahoru, studenti nově dostanou asi sedm set korun na ruku. A zůstane na nich, co s nimi udělají. Nebude však za takovýchto podmínek lepší jít bydlet na privát?
číst více