Studentský život
Personální agentury: k čemu jsou?
Letní měsíce jsou každoročně časem, kdy úřady práce, pracovní agentury a webové portály doslova přetékají zájmem uchazečů o zaměstnání. Ke stávajícím kandidátům se totiž právě v tuto dobu přidávají také řady středoškolských i vysokoškolských absolventů, kteří už se kromě brigády poohlížejí i po trvalejším úvazku. Pomoci hledat jim mohou i již zmíněné personální agentury.
číst víceNové vládní studentské půjčky
Vysokoškolští studenti si budou nově moci od státu půjčit až 54 tisíc korun ročně. Kromě toho bude zaveden také systém studentských grantů či spoření, které by měly alespoň částečně pomoci zejména těm studentům, kterým nepostačují finance z vlastních zdrojů či rodinných půjček. Na svém zasedání to na konci května schválila vláda. Systém by měl začít platit zřejmě od roku 2012, do té doby se bude ještě konkretizovat.
číst víceRekvalifikační kurzy: jistotu nenabídnou, naději ano
Nebývá výjimkou, že v životě člověka přijde chvíle, kdy zjistí, že by vlastně chtěl dělat něco úplně jiného, než vystudoval. A nebo, že mu absolvovaná škola nedala zdaleka vše, co vyžaduje také praxe. Ať tak či onak, právě proto jsou tu rekvalifikační kurzy, které házejí všem zbloudilým záchranný kruh. Sáhnout po něm ale už musíte sami. (pozn.: článek byl 25. 2. 2014 aktualizován (lč))
číst víceBrigáda či praxe na léto? Začněte hledat co nejdřív!
Pro mnohé z nás je léto ještě daleko. Dělí nás od něj nekonečné přípravy a učení, maturita či zkouškové období. Pokud ale od prázdnin očekáváte kromě zábavy a odpočinku i nějaké vydělané peníze či cenné zkušenosti, doporučujeme začít s hledáním brigády či praxe co nejdřív!
číst vícePrůzkum ukázal dobré uplatnění absolventů Masarykovy univerzity
Pravidelně v horizontu dvou let provádí Masarykova univerzita v Brně průzkum mezi absolventy magisterského prezenčního studia. Zjišťuje tak, jak její odchovanci hledají práci, jaká je jejich nezaměstnanost a jak si v praxi vedou. Letos se podařilo získat data od necelé poloviny absolventů z let 2007 a 2008.
číst víceFenomén vysokých škol: studentské časopisy
Každý je rád informován o dění kolem sebe. Vyhledáváme informace, které potřebujeme ke každodennímu fungování, zajímáme se o akce, které by nás bavily, čas od času sháníme něco ke koupi, potřebujeme sdělit něco ostatním, podílet se na zlepšení svého dočasného životního prostředí… To jsou důvody, ze kterých vznikají na všech vysokých školách zpravodaje a časopisy, studentská svépomoc.
číst víceStudium po šestadvacítce už není zadarmo
Také máte ve svém okolí nějakého „věčného studenta“? Takoví lidé studují buď prostě proto, že je studium baví a rádi si rozšiřují obzory, nebo se jim naopak nedaří najít takovou školu, která by dokázala naplnit jejich očekávání. Studium si však lze prodloužit i jeho přerušením, výjezdem do zahraničí nebo nástupem do doktorského cyklu. Ale ať je to jak je to, je nutné počítat s tím, že se 26. svíčkou na dortu se cesta k titulu začíná trochu prodražovat…
číst víceKde vítají absolventy s otevřenou náručí a kde si nejvíc vyděláte?
„To tě neuživí!“ Zaslechli jste možná jako reakci na básnění o vašem vysněném oboru. Co na plat, i to je kritériem výběru budoucího studia a profese. Kam za jistým místem a plnou peněženkou vám poradí náš článek.
číst víceManuál pro prváky IV. – STRAVOVÁNÍ
Přestože je studentská kapsa někdy povážlivě hluboká, jsou věci, které si prostě odepřít nemůžete. Patří mezi ně například i denní strava. Být celé dny o chlebu s máslem je sice jedna z možných cest, jak na jídle ušetřit, ale pořád tu jsou ještě jiné možnosti… Pozn. Článek byl 8. 9. 2011 aktualizován (kav).
číst víceManuál pro prváky III. – BYDLENÍ
Sehnat levné a zároveň důstojné ubytování není dnes zrovna snadné, zvlášť když ho člověk hledá v cizím městě. Podobný problém řeší každý rok tisíce novopečených i stávajících studentů. Možností, kde složit hlavu, je několik, ale každá s sebou nese své výhody i nevýhody…
číst více