Studentský život

Bydlení na privátu

Nedostali jste místo na koleji a nechce se vám denně trávit hodiny dojížděním? Alternativou kolejím může být bydlení na privátu. Poradíme vám na co si dát pozor, jak postupovat při zařizování nového bydlení.

číst více

Pracující studenti – kdy je nutné platit pojistné?

Přivyděláváte si během studia a nevíte, jaká jsou vaše práva a povinnosti vyplývající ze zákona? V úvodní části našeho seriálu na toto téma se podíváme na to, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním.

číst více

Zlepšete své uplatnění s trainee programy

Hledáte zaměstnání, ale nemáte praktické zkušenosti v oboru nebo naopak máte zkušenosti, ale chcete dynamičtější osobní rozvoj? Jednou z možností, jak nastartovat kariéru, jsou trainee programy.

číst více

ANKETA: Jaké má student náklady?

„Jaké jsou tvé náklady na studium? Kolik peněz dáváš za ubytování, stravování, dopravu, učebnice a zábavu? A do jaké míry tě dotují rodiče a do jaké míry si vše platíš sám?“ Tyto otázky jsme položili několika studentům z různých měst. Jak odpověděli?

číst více

Správné citování není jen slušnost, ale i zákonná povinnost

Zatímco na některých středních školách se při zpracovávání seminárních prací stále ještě neklade na pečlivé citování a správné uvádění zdrojů takový důraz, na vysokých školách jsou tyto záležitosti nezbytnou součástí každého odevzdávaného či jinak veřejně prezentovaného textu. Mimoto, přiznat své zdroje je nejen slušnost, ale i zákonná povinnost.

číst více

Kalendář akcí škol

Na každé škole najdeme během roku několik termínů, které se týkají nejen uchazečů, ale stávajících studentů a mnohdy i široké veřejnosti. A které to například jsou?

číst více

Harmonogram akademického roku

Každá fakulta vydává před zahájením nového akademického roku harmonogram nejdůležitějších akcí spojených se studiem. Studenti i pedagogové v něm najdou všechny důležité termíny, které jsou, pokud nedojde k nějakým výjimečným situacím, pro daný rok závazné.

číst více

Doktorské programy a obory

Po úspěšném absolvování magisterského studia mají studenti možnost dále pokračovat ve studiu doktorského cyklu. Co vše takové studium obnáší, jak probíhá a co je jeho výstupem se dozvíte v následujícím přehledu.

číst více

Bakalářské a magisterské obory, jejich souběžné či následné studium a možnosti přestupu

Základ vysokoškolského studia tvoří především studium bakalářské a studium magisterské, případně magisterské navazující. Jak dlouho takové studium trvá a jaké tituly mohou jeho absolventi získat? Je povoleno přecházet mezi dvěma obory v rámci fakulty, nebo dokonce mezi dvěma různými školami? A jak je to s poplatky, přesáhne-li student řádnou dobu studia nebo pokud studuje další obor? Odpovědi na tyto otázky najdete níže. Pozn. Článek byl 6. 11. 2011 aktualizován (kav).

číst více

Na kolej, nebo na privát? Obojí si žádá své

Otázka bydlení je jednou z těch, kterou musí řešit nejeden student vysoké školy. Ne každý má totiž to štěstí, že se škola jeho zájmu nachází právě v místě jeho bydliště. Nejčastějšími variantami, mezi nimiž studenti volí, bývají koleje, a nebo bydlení v soukromí. Podívejme se tedy, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

číst více