Rady maturantům
Vysoké školy otevírají dveře. Na co se ptát a čeho si všímat?
Na všechno, lakonicky by konstatoval nejeden učební poradce. Ačkoli dveře dokořán otevírá jednou do roka snad každá fakulta, tak zdaleka ne všude se automaticky dostanete ke všem důležitým informacím. O co byste se měli zajímat?
číst vícePřihlášky na vysokou: na co si dát pozor
Podání přihlášky je prvním krokem ke studiu na vysoké škole. Její pečlivé a správné vyplnění je proto zcela klíčové. Jak na to a na co si dát pozor, vám přiblíží následující řádky.
číst víceBrno vs. Praha – kde se lépe studuje?
Co je lepší – Brno, nebo Praha? Otázka zapeklitější snad víc než ta o původu člověka. Rozhodování mezi těmito dvěma městy také řeší mnoho budoucích vysokoškoláků. Abychom se vám pokusili usnadnit výběr, zeptali jsme se studentky pražských práv Terezy a studenta brněnských práv Martina, jak jsou se svou volbou spokojeni.
číst vícePět měsíců do maturity: Na co se teď zaměřit
Končí první pololetí. Přihlášky k maturitě jsou už podané a i na ty flegmatičtější studenty brzy začne doléhat krátící se čas do zkoušky dospělosti. Jak si rozplánovat závěrečných pět měsíců?
číst víceJak připravit „stužkovák“?
V některých školách se maturant stává pravým maturantem, až když má na klopě připnutou stužku. Tu získá na stužkovacím večírku. Zařídit na něj peníze a program ale může být docela oříšek.
číst víceOnline testy odborníka nenahradí, výběr oboru ale ovlivnit mohou
Je to každý rok stejné: čím blíže je termín pro podání přihlášek na většinu vysokých škol, tím žádanější jsou nejrůznější formy pomoci při volbě toho „pravého“ oboru. Poradit s výběrem může samozřejmě rodina či nejbližší přátelé, ale někdy je vhodnější spíše nestranná nápověda – třeba od odborníka z pedagogicko-psychologické poradny, a nebo ještě pohodlněji za pomoci online testů. Co však lze od nich čekat?
číst víceZkoušky na obzoru? Začněte s přípravou včas – třeba na kurzu
Pokud máte pocit, že do zkoušek na vysokou zbývá ještě spousta času, nenechte se zmást – uteče to jako voda. Právě vidina několika měsíců do zkoušek totiž často vede k tomu, že uchazeči pak stejně řeší přípravu na poslední chvíli. K určité disciplíně učení vás ale může donutit třeba přípravný kurz.
číst víceTipy a rady k maturitě od úspěšných maturantů
Čas běží a kolem studentů čím dál více obchází strašák maturitní zkoušky. Na co se připravit, jak to celé zvládnout a nezbláznit se při tom? Zeptali jsme se těch, kdo zkoušku úspěšně zvládli v minulém roce.
číst víceNultý ročník – jedna z možností pro nepřijaté
Nultý ročník je obecný pojem zahrnující všechny přípravné kurzy k přijímačkám, ale i k následnému studiu vybraného oboru na vysoké škole. Tato příprava se může odehrávat buď přímo na půdě školy, na niž by se chtěl účastník kurzu v budoucnu přihlásit, nebo v rámci některého z komerčních kurzů vzdělávacích agentur. Nabídka nultých ročníků je dnes opravdu široká. Pozn.: článek byl 16. 9. 2013 aktualizován. (lč)
číst víceMaturitní ročník: Co vás čeká měsíc po měsíci
Možná pro vás začíná letos školní rok na střední škole poprvé. Vyučující začínají strašit maturitou, někteří už mají jasno, na kterou školu se budou hlásit, jiní se stále nemohou rozhodnout. Jisté je, že maturitní ročník je přelomový. Na co si dát pozor a co neopomenout?
číst více