Zpátky pro diplom! Šest celebrit, které se rozhodly dovzdělat
Jsou slavní a bohatí přesto se rozhodli vrátit zpátky na univerzitu. Která celebrita si titul dodělala po padesátce? Kdo vyměnil politiku za místo na přednášce? A kdo se musel kvůli studiu převlékat za chlapce?
Adele
Britská zpěvačka Adele se ve svých 34 letech chce vrátit na vysokou školu. Studium bakalářského oboru anglická literatura si chce dodělat on-line, jakmile dokončí pěveckou štaci v Las Vegas. „Kdybych se nevěnovala zpěvu, byla bych učitelkou literatury,“ oznámila zpěvačka na setkání s fanoušky. „V tom, co dělám, se určitě odráží má vášeň pro anglickou literaturu. Přála bych si, abych mohla nastoupit na univerzitu prezenčně a získat tak autentické zkušenosti, ale studium si doplním on-line,“ dodala s tím, že do roku 2025 by chtěla mít školu hotovou.
Steven Spielberg
Steven Spielberg seknul se studiem, aby se mohl naplno věnovat své filmové kariéře. A vyplatilo se mu to. Stal se z něj jeden z nejslavnějších režisérů světa. V necelých 30 letech natočil kultovní Čelisti. O pár let později spatřil světlo pozemského světa ET mimozemšťan, za který si Spielberg vysloužil nominaci na Oscara a Zlatý glóbus. Za sebou měl už nespočet úspěchů, přesto se v padesáti na školu vrátil. Na California State University, Long Island v roce 2002 dokončil bakaláře v oboru film a elektronické umění.
Shakira
Kousek od známého režiséra na UCLA se jiná celebrita věnovala studiu historie. Shakiře bylo třicet let a měla vyprodaná turné, když se rozhodla, že se zapíše na kurz historie západní civilizace. Celý semestr se převlékala za chlapce a používala své prostřední jméno, aby ji nikdo nepoznal. O svém studiu říká, že pro ni bylo ctí naučit se nové věci a být součástí vzdělávacího vysokoškolského procesu, do kterého se jako mladší nezapojila.
Eva Longoria
Tato „zoufalá manželka“ získala magisterský titul z oboru Chicano studies zabývajícím se mexickou populaci ve Spojených státech. Přednášek na California State University, Northridge se účastnila poctivě prezenčně. Svoji závěrečnou práci psala na téma úspěšnosti latinskoamerického obyvatelstva v technických oborech.
Kalifornská univerzita navíc nebyla první, kterou Longoria absolvovala. Hned po střední vystudovala bakaláře v oboru kineziologie zaměřeným na pohybové ústrojí lidí a zvířat. Až pak se vrhla na hereckou dráhu.
Natalie Portmanová
Tato celebrita sice nenastoupila na univerzitu v pozdějším věku, ale za to v době, kdy už byla etablovanou herečkou. Tou stihla být již v 18 letech. Status hvězdy ji vynesla role princezny Amidaly z populární ságy Hvězdné války. I přesto dala přednost studiu před herectvím, respektive rozhodla se, že tyto dva světy skloubí. „Jdu na vysokou. Nezajímá mě, že mi to může zničit kariéru. Radši budu chytrá než slavná,“ odůvodnila v roce 1994 Portmanová své rozhodnutí.
A rozhodně si nekladla malé cíle. Nastoupila rovnou na Harvardovu univerzitu, kde studovala psychologii a neurovědu. Absolventkou jedné z nejlepších škol světa se stala v roce 2003. Dnes je kapacitou v oboru a vystupuje jako soudní znalkyně v sociálních a politických kauzách.
Po studiích v USA zamířila do své rodné země Izraele. Tam se přihlásila na židovská studia přímo na Jeruzalémskou univerzitu. Jo, a stále točí filmy!
Michal Horáček
Rekord mezi touto šesticí drží textař, producent a bývalý vlastník sázkové kanceláře Fortuna Michal Horáček. Na univerzitu se vrátil po neúspěšné prezidentské kampani v roce 2019 ve svých 66 letech. Zapsal se ke studiu dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Většina přednášejících je mladších než on. „Co jsem se díval, tak starší než já je jen jeden přednášející. To mě bude nutit studovat zodpovědně; nechci kolegy mladší než já vystavit situaci, kdy by mi museli říkat ‚Dnešní zkoušku s odřenýma ušima, pane Horáčku‘,“ uvedl pro deník Blesk textař ještě před nástupem na univerzitu.
Není to první studium, do kterého se Horáček pustil. V roce 2007 absolvoval obor antropologie na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Zde si následně udělal i doktorát. Horáček však zná prostředí vysokých škol i z druhé strany, na některých totiž sám přednášel tvůrčí psaní.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Zdroje: BBC.com, Blesk.cz, ČSFD.cz, Distance Learning centre.co.uk, People.com, The Guardian.com, University Herald.com
Další články k tématu
Méně doktorandů, zato lépe zaplacených. Změny řeší novela zákona
Univerzity by měly přijímat menší počet doktorandů podle přísnějších kritérií. Zvýšit by se naopak mělo jejich finanční ohodnocení. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou už schválila vláda. „Univerzity by měly přijímat ke studiu menší množství dobře vybraných uchazečů, kteří ale budou výrazně lépe ohodnoceni. Chceme rovněž motivovat univerzity k častějšímu odměňování doktorandů formou mzdy, a […]
číst víceUniverzity jedou na vlnách podcastů
Kdo dnes nedělá podcast jako by v on-line světě neexistoval. A vědí to i české univerzity a jejich studenti i studentské spolky, které si do těch svých zvou zajímavé osobnosti, nebo jimi představují život na vysoké škole. České vysoké učení technické Jedničky a nuly Podcast o tom, jak informační technologie ovlivňují svět kolem nás. Odpovídají […]
číst více