Zbraň v boji proti koronaviru: Systém z dílny TUL pomůže hygienikům najít ohnisko nákazy
Kdo, kdy a kde – to jsou otázky, na které potřebují znát odpovědi hygienici během epidemií, aby mohli zabránit dalšímu šíření nákazy. V současnosti, kdy celý svět čelí pandemii koronaviru, jsou tyto odpovědi ještě zásadnější. Tým kolem geoinformatika Jiřího Šmídy z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity Liberec, proto uspíšil vývoj systému, díky kterému je možné potřebné údaje získat. Hygienici s ním v Liberci pracují již od března.
„Nový program z liberecké univerzity nám dovoluje evidovat všechny informace potřebné pro epidemiologické šetření jakékoliv epidemie. A to jsou informace o osobě, místě a času. Přesná práce s touto trojicí informací nám umožňuje mnohem lépe a rychleji identifikovat ohnisko nákazy, což je pro nás hygieniky zásadní,“ říká Vladimír Valenta, ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.
Systém s názvem EpiGIS pracuje s geografickými informačními systémy. Díky tomu je z něj možné generovat mapy podle údajích o nákaze i grafy s časovými údaji. Podle Jany Prattingerové, ředitelky odboru protiepidemického krajské hygieny v Liberci, je největší výhodou systému EpiGIS schopnost evidovat kromě nakažených i testované osoby, u nichž se nákaza nepotvrdila, i ty, kterým byla pouze nařízena karanténa. Tato data mohou hygienici následně analyzovat a koordinovat podle nich další postup v boji s aktuální koronavirovou epidemií v Česku. Systém se ale dá využívat i v budoucnu pro boj s jakoukoliv epidemií.
„Epidemiologové musí řešit desítky dalších epidemií, které v průběhu roku přichází. A potřebují data o osobách, místě a čase rychle a přesně sbírat, prohlížet v mapách a analyzovat. A také komunikovat s veřejností: se starosty obcí, novináři, občany. Na to vše se náš projekt soustředím,“ vysvětluje autor systému Šmída.
Šmídu a jeho tým čeká ještě spoustu práce. Musí například stanovit přesný postup zadávání dat do sytému a určit, jak data následně analyzovat. Vyřešit musí také otázku přístupu do systému. Ten by v budoucnu mohla mít i veřejnost.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Na vývoji systému se kromě přírodovědné fakulty podílí také fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, externí programátoři z firmy Coffee Workers a epidemiologové z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje. V brzké době by vedle chytré karantény, kterou vláda postupně zavádí, bude podle epidemiologů EpiGIS budoucností hygienické služby.
Zdroj: TUL
Další články k tématu
Tereza o studiu na FP TUL: Jsme tady taková rodinka
Studentka Tereza S. se před čtyřmi lety přihlásila na Fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou Technické univerzity v Liberci (FP TUL) a protože je v posledním semestru, její studium bakaláře pomalu končí. Proč by neměnila a proč by FP TUL doporučila i vám? Vyučující znají své studentky a studenty jménem FP TUL nabízí celou řadu pedagogických studijních […]
číst víceStále máte čas! Které školy ještě berou přihlášky?
Březnem to neskončilo. I v dubnu se můžete stále hlásit na některé veřejné vysoké školy. U vybraných fakult a oborů pak přihlášky můžete posílat ještě i v květnu a červnu. Mendelova univerzita v Brně – Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií přijímá přihlášky do 30. dubna, Provozně ekonomická fakulta na některé obory až do 13. června Policejní […]
číst více