Závěrečná práce za pár hodin? Známe příběhy studentů, kteří to zvládli a uspěli
Absolventka filozofie na Durhamské univerzitě ve Velké Británii se do psaní závěrečné práce o 12 tisících slovech pustila pouhý den před termínem odevzdání. Práci dopsala za osm hodin a obdržela známku 2:1, což je druhé nejlepší hodnocení. Podobnou zkušenost má i student z Cambridge, který svou práci napsal za dva dny. V dopise však vyzývá všechny studenty, aby podobnou chybu nikdy neopakovali a nenechávali psaní na poslední chvíli.
Studentka Imogen Noble strávila psaním závěrečné práce celou noc v univerzitní knihovně, poháněná energetickými nápoji, sladkostmi a rychle se blížící deadlinem. Noble sama sebe nazývá „královnou prokrastinace.“ Během svého studia často nechávala eseje na poslední chvíli, a tak si vytvořila systém, na který se spoléhala i tentokrát.
Do knihovny dorazila ve 21 hodin po večeři, aby byla posilněná na noční šichtu. Mezi první a druhou hodinou ranní si dala první energetický nápoj, aby zahnala únavu a po zbytek noci mlsala pytlíčky sladkostí. Práci dopsala za svítání, aby nemusela jít domů po tmě.
Noble přiznala, že ji uklidňovalo vědomí, že v minulosti již zvládla napsat několik tisíc slov za pár hodin. Proto začátek psaní dlouho odkládala a místo toho raději četla, jak literaturu nutnou pro reference k její práci, tak libovolné knížky.
Když se však termín odevzdání neúprosně blížil, věděla, že pokud práci neodevzdá včas, zbytečně zahodí tři roky studia.
Dopsanou a vytištěnou práci na téma „Úvaha o existenci Boha jakožto inteligentní duši světa a její role v Platónově ctnosti“ odevzdala nakonec s časovou rezervou a odpromovala s druhou nejlepší možnou známkou.
Podobný příběh má za sebou anonymní student (či studentka) z univerzity v Cambridge. Podělil se o něj v dopise uveřejněném v tamních studentských novinách Varsity. Závěrečnou práci stihl napsat za 48 hodin.
Své vyprávění v dopisu začíná tím, jak se vlastně do situace dostal. Jeho velikou zálibou bylo studentské divadlo, ve kterém trávil spoustu času, zatímco se mu nabalovaly školní povinnosti.
Jedním z jeho úkolů bylo napsat závěrečnou práci čítající pět tisíc slov, na níž měl pracovat v průběhu celého semestru. Kvůli vytížení v divadle a dalším aktivitám však autor dopisu nenapsal za celý semestr ani slovo a do odevzdání mu zbývaly už jen dva dny.
Měl tak dvě možnosti: začít panikařit a přijmout fakt, že fatálně selhal, nebo se vrhnout do nonstop psaní s kratičkými pauzami na jídlo a cigarety. Žádná z variant nebyla příjemná, zvolil si však tu druhou.
Se 48 hodinami na napsaní práce odešel večer do knihovny, kde se pokoušel vychrlit ze sebe do dokumentu co nejvíce vět. Stres a nervozita ho však neustále zdržovaly a znemožňovaly mu soustředit se. Každou půlhodinu proto odcházel kouřit nebo brouzdal na sociálních sítích. I tak zvládl do šesté hodiny ranní dopsat první verzi své práce a mohl si dovolit snídani ve školní kantýně doplněnou energetickými nápoji.
Po snídani zase jen psal, psal, a psal. Odpoledne ho přepadla silná touha odejít na kolej a dopřát si nutný spánek, vytrval však a začal dokončovat již upravenou verzi práce. Následující den, asi ve 3:30 ráno, měl téměř hotovo. V knihovně strávil skoro celé dva dny v kuse. Zbývalo mu jen dopsat citace a bibliografii.
Sebevědomě si tak dopřál hodinovou pauzu na telefonát s nejlepší kamarádkou před tím, než se vrátil zpět k počítači. Finální úpravy však zabraly mnohem víc času, než předpokládal a celý proces se zdál být nekonečným. Navíc se na studentovi začala výrazně projevovat únava podtržená nadměrnou konzumací energetických nápojů, která vyvrcholila v halucinace. Během nich se pisateli například zdálo, že jeho učebnice mají nožičky.
Nakonec vyčerpaný student celou práci dokončil, odevzdal a prospal 19 hodin v kuse. Přestože se mu podařilo esej dopsat včas a dostal za ní 67 bodů ze 100, pocit euforie se nedostavil. Co přetrvávalo byly hořké vzpomínky na dva dny plné zoufalství, stresu a únavy. Proto autor dopisu ve studentských novinách zdůrazňuje, aby další studenti neopakovali stejnou chybu a nenechávali psaní prací na poslední chvíli.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Studenti by ani ve vypjatém období jakým je zkouškové či státnice neměli zapomínat na zdravou životosprávu. Přílišný stres v kombinaci s nedostatkem spánku a nekvalitní stravou může vyústit v mnohem horší problémy než je špatná známka.
Zdroje: Independent.co.uk, Varsity
Další články k tématu
Studenti Oxfordu můžou používat AI! Má to ale háček
Studenti prestižní britské školy Oxford můžou používat na psaní eseje umělou inteligenci. Háček ale spočívá v tom, že za ní nedostanou známku a nepočítá se ani do jejich celkového hodnocení za semestr. Proč to tedy vůbec dělají? Cílem je, aby se od umělé inteligence něco naučili. Úkol, který se příliš neliší od jakéhokoliv jiného vysokoškolského zadání: […]
číst více