Zaměstnanci vysokých škol si poprvé vydělali méně než učitelé středních škol

10. 8. 2021 | Aktuality

platy zaměstnanců VŠPrůměrná mzda zaměstnanců vysokých škol byla v uplynulém roce poprvé nižší než platy učitelů středních škol. Středoškolský učitel si za měsíc vydělal v průměru zhruba o 650 korun víc. Může za to dlouhodobé snižování množství peněz, které ze svého rozpočtu dává školám ministerstvo školství.

Letošní rozpočet ministerstva školství letos činí 239,6 miliardy korun. Vysoké školy z něj obdrží 28,4 miliardy, tedy přibližně 11 procent.  Pro srovnání: v roce 2009 dostaly vysoké školy 19,7 procenta. Přitom rozpočet rezortu od roku 2009 vzrostl o 91 procent.

Naopak financování vzdělávání na nižším stupni se za posledních 12 let zlepšilo a vláda investuje zejména do regionálního školství, konkrétně do mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. Loni si středoškolský učitel měsíčně přišel na 47 627 korun, výdělek ve veřejných vysokých školách činil 46 982 korun

Zástupci univerzit se obávají, že nižší platy by mohly zkomplikovat zejména nábor nových odborných asistentů a vědeckých pracovníků.

Na vysokých školách pracovalo ke konci loňského roku 55 240 lidí. Nejvíc si vydělali docenti a profesoři, kteří si měsíčně přijdou na zhruba 72 tisíc, respektive 93 tisíc. Odborní asistenti si vydělají nejméně, necelých 39 tisíc korun měsíčně. Platy si stanovují samotné školy, plat se tak liší také napříč univerzitami. Nejvíce si vydělá zaměstnanec ČVUT v Praze, nejméně pak na Veterinární univerzitě v Brně.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu