Vznik a vývoj krajiny
Základní členění krajinné sféry Krajinná sféra je tvořena složkami(geosférami)jak přírodními tak socioekonomickou.Část krajinné sféry,která obsahuje části jednotlivých geosfér se právě nazývá krajina,která je vždy trojrozměrným prostorem.Krajina je tvořena krajinnými složkami,které jsou tvořeny krajinými prvky.Krajinné prvky mohou být přírodní(lesy,řeky..) nebo antropogenní(komunikace,stavby,pole,rybníky..).Člověk krajinu ovlivňuje jak komplexně tak její jednotlivé složky i prvky.Krajina umožňuje vůbec život a stává se […]
Základní členění krajinné sféry
Krajinná sféra je tvořena složkami(geosférami)jak přírodními tak socioekonomickou.Část krajinné sféry,která obsahuje části jednotlivých geosfér se právě nazývá krajina,která je vždy trojrozměrným prostorem.Krajina je tvořena krajinnými složkami,které jsou tvořeny krajinými prvky.Krajinné prvky mohou být přírodní(lesy,řeky..) nebo antropogenní(komunikace,stavby,pole,rybníky..).Člověk krajinu ovlivňuje jak komplexně tak její jednotlivé složky i prvky.Krajina umožňuje vůbec život a stává se tak životním prostředím.Životní prostředí je soubor společenskohospodářských složek prostředí.
Vlastnosti krajiny
Mezi složkami a prvky krajiny existují vzájemné vztahy a mají horizontální a vertikální členění.Vlastnosti a vztahy nejsou trvalé-podléhají neustálým změnám=mají dynamiku-celá krajina je dynamická.Změny jsou vyvolány působením vnitřních,vnějších,abiotických a biotických faktorů.Přírodní faktory vyvolávají přírodní dynamiku(proměnlivost) krajiny.Činnost lidí způsobuje antropogenní dynamiku krajiny.
Krajina může být též stabilní.Má totiž tendenci zachovávat si rovnováhu mezi jednotlivými krajinnými prvky=autoregulace.Tuto vlastnost označujeme jako dynamická rovnováha krajiny a je to schopnost vyrovnávat změny.
činitelé narušující stabilitu krajiny-přírodní katastrofy,vodní a větrná eroze,odlesňování,vznik velkých staveb v krajině.
činitelé stabilizující krajinu-vhodný vegetační kryt,vhodné obdělávání půdy,odolný horninový podklad
Antropogenní činitel je jak stabilizující tak destabilizující.
Důležitou vlastností je diversita.Nejrozmanitější je krajina z velkou horizontání i vertikální členitostí.Rozmanitost snižuje svým zasahováním člověk-např těžba.
Únosnost krajiny=schopnost odolávat vnějším vlivům,které mají vliv na stabilitu.Znalostí únosnosti můžeme stanovit krajinný potenciál,čili předpoklad krajiny pro rozmanitou činnost-např.průmyslový,dopravní nebo rekreační.Člověk je schopen svými zásahy tento potenciál měnit.
Krajinotvorní činitelé a procesy
Změny v krajině vyvolány vnějšími činiteli(exogenními) a vnitřními(endogenními).Vnitřní činitelé jsou vyvolávány především fyzikálními a chemickými procesy a následnými změnami zemské kůry a v litosféře.Nejvýznamnější jsou pevninotvorné a horotvorné pohyby zemské kůry,sopečná a zemětřesná činnost,přeměna hornin.Důsledkem je vznik povrchových tvarů jako hory a ostrovy a změny ve vzájemné poloze kontinentů.Vnější činitelé mají původ vně zemské kůry a případně mimo Zemi.Patří sem především sluneční záření a zemská tíže.Klimatotvorní činitelé,proudící voda,voda c jezerech a mořích,vázaná v ledovcích i živé organismy spolu s gravitací,geografickou polohou a nadmořskou výškou tvoří základní vnější činitele vyvolávající např. svahové pohyby,zvětrávání hornin,erozi půdy atd.Vnitřní činitelé zpravidla výrazně mění tvářnost zemského povrchu,vnější ho naopak spíše zarovnávají.Projevy těchto činitelů vyvolávají geomorfologický cyklus,který se skládá z etapy mládí zralosti a stáří.Celkový charakter krajiny je dán mírou působení všech uvedených činitelů.
Základní krajinná typologie
Výsledkem působení přírodních činitelů a procesů,hospodářské činnosti společnosti a jejím vztahem k životnímu prostředí je určen aktuální stav a vzhled krajin na Zemi.
Přírodní krajina-Představuje původní a lidskou činností neovlivněnou a nepozměněnou krajinu.Vznikla působením pouze krajinotvorných procesů.Vlivem rozvoje zemědělství přírodní krajiny zanikaly a dnes je prakticky nemožné je najít.Jejich pozůstatky jsou především v malých oblastech na Antarktidě,velehorách,pouštích a tropických deštných lesích,případně v tajze a tundře.Ty jsou však také ovlivňovány dálkově-splodiny atd.
Kulturní krajina-Lidskou činností pozměněná krajina.Jako každá jiná krajina má prostorové složení a vnitřní uspořádání.V případě popisu z těchto hledisek rozlišujeme 3 skupiny geografických objektů:
Uzly představují poměrně malý prostor,ve kterém došlo ke značné koncentraci společenských aktivit a kde dochází k přemísťování všeho druhu-obyvatelstva,produktů i informací.
Síť-trasy,které slouží k přemísťování mezi uzly-komunikace,telekomunikace
Povrch-dvourozměrný plošný útvar-např les
Lokace-prostor na zemském povrchu,kde se nacházejí sítě,uzly a povrchy
Je nezbytná znalost uzlů,sítí a povrchů.Umožňuje členit kulturní krajinu v případě potřeby na oblasti a regiony.
Typy kulturních krajin podle míry ovlivnění lidskou činností
Kultivovaná krajina-Je ovlivněna lidskou činností,hospodářská činnost však výrazně nenarušuje přírodní podmínky.Rovnováha a autoregulační schpnost jsou zachovány.Např Šumava v ČR.
Narušená kulturní krajina-Přírodní složky výrazně narušeny lidskou činností.Existuje zde možnost obnovení regenerace a autoregulace a ekologické rovnováhy.Nachází se v okolí velkých měst,průmyslových center a oblastí intenzivně využívaných k zemědělské výrobě.
Zpustošená kulturní krajina-Je důsledkem často nekontrolovaného pustošení hospodářskou činností.Přírodní složky jsou natolik potlačeny,že nejsou schopny obnovy.Náprava by byla možná pouze dlouhodobími a nákladnými procesy-rekultivace.Životní prostředí je nebezpečné lidskému zdraví.Např oblast povrchové těžby v Podkrušnohoří(hnědé uhlí).
Typy kulturních krajin podle hospodářského využití
Zemědělská krajina-pole,pastviny,vinice,chmelnice.Vzhledem k zemědělskému využití je tato krajina často postižena chemizací.V důsledku špatných agrotechnických postupů nebo intenzivním pastevectvím se lze setkat se zvýšenou erozí půdy.
Lesohospodářská krajina-les převládá,může být i hospodářsky využíván.Nadměrné aktivity mohou vést k narušení rovnováhy mezi přírůstkem a úbytkem dřevní hmoty.
Těžební krajina-Ovlivněna těžbou hornin a nerostů.Nejvíce devastující následky má povrchová těžba.Rekultivace může krajinu přiblížit původnímu rázu.
Městská a průmyslová krajina-Přírodní složky jsou nejvíce změněny.Převládají budovy,komunikace..Zemědělská výroba potlačena.Typické je znečištění ovzduší a nadměrný hluk.
Funkce kulturní krajiny
Podle míry důležitosti pro člověka je krajina hodnocena a také členěna.Člověk může některé její funkce svými zásahy posílit a jiné potlačit(např zemědělská a rekreační).
Podle funkce se krajina dělí na výrobní(průmyslová,zemědělská,zemědělskoprůmyslová,lesohospodářská atd.),obytnou a rekreační.Polyfunkční krajiny plní více funkcí najednou.Některá spojení,např.výrobní a obytná,nejsou ideální pro život člověka a mohou nadměrně zatěžovat i životní prostředí.
Krajina a činnost člověka,ochrana krajiny a životního prostředí
Systém ekologické stability definujeme jako soubor vzájemně propojených přirozených i pozměněných ekosystémů,které udržují stav přírodní rovnováhy v krajině
Biocentrum je biotop(stanoviště) nebo soubor biotopů,které umožňují trvalou existenci ekosystémů.
Biokoridor umožňuje migraci mezi jednotlivými biocentry.
Ochrana přírody představuje snahu o trvalé zachování přírodně cenných krajin včetně rostlinstva,živočišstva a jejich biocenter.To je např. možné vahlašováním chráněných území přírody-světová biosférická rezervace,národní park,chráněná krajinná oblast,národní přírodní památka…Ochrana životního prostředí představuje snahu o udržení trvale vhodných a zdravotně nezávadných podmínek pro život člověka.Patří k ní legislativní,technická a vědecká opatření.Ochrana je zajišťována systémem mezinárodních dohod,právních předpisů,zákonů a norem.Např ochrana ovzduší,vod a půd.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Tvorba životního prostředí=přetváření podle předtav člověka.Výsledkem je přetváření krajiny.To by se mělo dít na základě územního plánování vycházejícího z ekologických prognóz-snaží se o maximální zachování přírodního a kulturního rázu po zásahu člověka.
Za správnost a původ studijních materiálů neručíme.