Výška nanečisto připravila na vysokoškolský život už stovky studentů
Co je to zápočet? Jak zaplatím za jídlo v menze? V čem se liší přednáška od semináře? Odpovědi na tyto otázky budoucích vysokoškoláků nabízí už třetím rokem projekt Výška nanečisto na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Na jeden den si skupinky středoškoláků z celé České republiky i Slovenska mohou vyzkoušet, jak se liší akademická půda univerzity od jejich dosavadních zkušeností ze střední školy.
„Chceme jim přiblížit studentský život, který také často znamená, že mají výuku i odpoledne nebo až do večera, ne jako na střední,“ vysvětlila organizátorka akce Marta Havránková. Projekt Výška nanečisto vznikl před třemi lety v rámci bakalářské práce, která navrhovala, aby si středoškoláci vyzkoušeli univerzitní prostředí na vlastní kůži.
Po ranní registraci čeká účastníky společná přednáška, která se věnuje zajímavým tématům z oblasti ekonomie, marketingu a informatiky. Pak se studenti rozdělí do menších skupin, kdy společně absolvují svůj první oběd v menze. Právě na VŠ se totiž středoškoláci poprvé setkávají s tím, že si peníze vloží na ISIC kartu, pomocí které platí nejen za jídlo, ale například také za kopírování.
Po celý den se zájemcům věnují stávající studenti PEF MENDELU, kteří jim zodpovídají otázky ohledně vysokoškolského života. Odpoledne už mají jednotlivé skupiny cvičení dle vlastního výběru. Věnovat se mohou tématům ze světa managementu, financí, marketingu a obchodu nebo informatiky.
„Výšku nanečisto jsem absolvovala před dvěma lety. Zaujaly mě možnosti studia, mám na mysli hlavně specializace, různé semináře a hostující přednášky lidí, kteří v oboru už něco dokázali,“ vysvětlila Jana Pavelková, studentka 2. ročníku oboru Ekonomika a management, která Výšku nanečisto absolvovala.
Aktuální přehled studia pro rok 2024/2025:
Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte! Spustit test
Letos si středoškoláci mohou vyzkoušet život na akademické půdě celkem třikrát: 31. října, 28. listopadu a 12. prosince. „V jednom termínu může přijít maximálně sto lidí, zájem je o to velký. Od začátku projektu už Výškou nanečisto prošly tisíce studentů,“ uzavřela Havránková.