Volba kandidáta na funkci rektora JU. Jihočeskou univerzitu povede od března 2011 prof. M. Hrabánková

6. 1. 2011 | Tiskové zprávy

Po jmenování prezidentem republiky Václavem Klausem by se od března 2011 měla ujmout řízení veřejné vysoké školy, kterou v současné době po dvě řádná funkční období rektora vede prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc., jehož mandát vyprší k 28. únoru 2011.

Profesorku Magdalenu Hrabánkovou, která v současné době působí jako děkanka Ekonomické fakulty JU, zvolil Akademický senát JU nadpolovičním počtem hlasů v prvním kole druhé volby dne 2. prosince 2010 (první volba se konala 2. 11. 2010). Dalšími kandidáty na nejvyšší akademický post byli prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. (PřF) a prof. Ing. Miloslav Šoch, CSc. (ZF).

„Funkci rektora chápu jako službu univerzitě,“ říká prof. Ing. Magdalena Hrabánková, CSc., prof. h. c.: „Jihočeská univerzita má velký vědecký a aplikační potenciál. Jako prioritu vnímám práci na posilování vědeckovýzkumných aktivit školy, které ji budou i nadále řadit do první kategorie univerzit.“

„Po prezentacích kandidátů na funkci rektora jsme v Senátu zhodnotili, že všichni kandidáti na tuto vrcholnou akademickou funkci jsou významné osobnosti schopné univerzitu vést. Jsme rádi, že jsme dnešní volbou dospěli k jasnému výsledku,“ uvedl předseda Akademického senátu JU Dr. Ing. Alois Křišťan, Th.D.“

Prof. Ing. Magdalena Hrabánková, CSc., prof. h. c., působí na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích od roku 1996. Od 1. 12. 2007 je děkankou Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V období před transformací Zemědělské fakulty JU stála do roku 2007 v jejím čele. Pedagogicky a vědecky působí na katedře strukturální politiky EU a rozvoje venkova EF JU.

Prof. Ing. Magdalena Hrabánková, CSc., prof. h. c. (*1941) je absolventkou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. V roce 1999 obhájila na Jihočeské univerzitě habilitační práci v oboru Organizace a řízení podniků. V roce 2004 byla jmenována profesorkou v oboru Odvětvová ekonomika a management na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze. Za dlouhodobou odbornou spolupráci jí byl v roce 2007 rektorem Univerzity sv. Štěpána v Gıdıllı udělen titul prof. h. c. V letech 2000 – 2002 byla poradkyní předsedy vlády ČR. Od roku 2002 působí jako členka sekce ministra zemědělství. Od 1. 12. 2007 působí ve funkci děkanky Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ve své odborné činnosti se zabývá problematikou strukturální politiky EU a její aplikací v podmínkách ČR a regionálním managementem. K této problematice vydala řadu monografií, odborných studií a článků.