Vesmírný průmysl v Brně raketově roste, VUT proto zvyšuje kapacitu

23. 3. 2025 | Pro uchazeče na VŠ
Vesmírný průmysl v Brně raketově roste, VUT proto zvyšuje kapacitu

Zdvojnásobit kapacitu magisterského studijního oboru Space Applications má v plánu Vysoké učení technické v Brně (VUT). Místo stávajících 20 studentů bude od příštího akademického roku přijímat 40. Důvodem je rychle se rozvíjející vesmírný průmysl v moravské metropoli, kvůli čemuž stoupá poptávka po odbornících.

Podle odhadu sdružení firem Brno Space Cluster místní podniky zaměstnávají 410 specialistů na vesmír.  Roční zisk těchto firem činí miliardu korun. Do budoucna by navíc chtěly expandovat. Brání jim v tom ale nedostatek zaměstnanců.

„Aktuálně evidujeme přes 55 volných pracovních míst v jihomoravských kosmických firmách, které za poslední tři roky nabraly přibližně 120 nových odborníků, tedy asi 40 ročně. Aby mohly firmy naplno využít svůj potenciál a dále růst, potřebovaly by v následujících pěti letech přijímat alespoň 100 nových kvalifikovaných zaměstnanců ročně. Těch je ale aktuálně na trhu nedostatek,“ vypočítává Václav Havlíček, který působí jako manažer Brno Space Cluster.

Studijní program Space Applications vyučovaný na Fakultě elektrotechniky a komunikačních studií je aktuálně jediný obor v České republice, který se orientuje výhradně na vesmírný průmysl. Navýšení kapacity oboru by mělo problém s nedostatečným počtem odborníků do budoucna zmírnit.

„Růst vzdělávacích kapacit v oblasti vesmírných aplikací na VUT je klíčovým krokem k tomu, aby si Brno udrželo a dále posílilo svou pozici kosmického inovačního centra. Rozšíření studijního programu Space Applications, který je plně v anglickém jazyce, umožní získávat talentované studenty z Česka i zahraničí a poskytne jim špičkové a prestižní vzdělání s přímým napojením na praxi v brněnském regionu,“ je přesvědčený rektor VUT Ladislav Janíček.

Už během studia pracuje řada studentů oboru na placených stážích v brněnských kosmických firmách. Navíc se studenti Space Applications učí od expertů v oboru, kteří na VUT jezdí přednášet díky spolupráci školy s Německým střediskem pro letectví a kosmonautiku a s Evropskou vesmírnou agenturou. V rámci studia vysokoškoláci sestavují vlastní tým YSpace, který jim dává možnost si získané teoretické poznatky dále ověřit v praxi.

Přihlášky do magisterského programu Space Applications je možné podat do 31. března 2025.

Zdroj: VUT

Další články k tématu

Nový vysokoškolský obor zaměřený na ekonomiku pomůže zdravotnictví

Úspory, zkvalitnění péče i nové léčebné postupy a metody. To je cíl nového navazujícího magisterského oboru aplikovaná ekonomie zdravotnictví. …

číst více

Personifikujeme obory: Právu nešla na střední matika a umí zapařit

S každým vysokoškolských oborem se pojí spousta různých stereotypů. Rozhodli jsme se některým z nich podívat na zoubek a představit si, jaké by to …

číst více

Vyberte si obor, který vás bude bavit

Vysokoškolský obor můžete vybírat na základě celé řady kritérií. Dnes se zaměříme na jedno z těch poetičtějších, ač neméně důležitých. Tady je pět …

číst více